RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Szwecja przywraca pobór do wojska. Reakcja na rosyjską agresję

Szwecja przywraca pobór po siedmiu latach (fot. FB/Försvarsmakten)
Szwecja przywraca pobór po siedmiu latach (fot. FB/Försvarsmakten)

Szwecja przywraca obowiązkową służbę wojskową. Pierwsi rekruci rozpoczną ją 1 stycznia przyszłego roku. Będzie trwać od 9 do 12 miesięcy, następnie rekruci mają być zachęcani do przejścia do służby zawodowej albo do dalszego szkolenia jako żołnierze rezerwy.

„Fiasko”. Szwedzi krytycznie o 12-letniej misji w Afganistanie

Misja szwedzkiego wojska oraz działania cywilne w Afganistanie w latach 2002-14 nie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w tym kraju ani nie...

zobacz więcej

Pierwszy pobór obejmie 4 tysiące kobiet i mężczyzn urodzonych w 1999 roku. Zostaną wybrani spośród 13 tys. osób, które przejdą wojskowe badania.

– Nielegalna aneksja Krymu, konflikt na Ukrainie oraz wzmożona militarna aktywność Rosji w naszym sąsiedztwie to jedne z powodów tych decyzji – uzasadniła decyzje rządu Marinette Nyh Radebo, rzeczniczka szwedzkiego ministerstwa obrony.

Zmiana strategii

Szwecja zniosła obowiązkowy pobór do wojska w 2010 roku. Tłumaczono to wówczas zmianą sytuacji w dziedzinie bezpieczeństwa zewnętrznego ze względu na zakończenie zimnej wojny. Obecna decyzja oznacza zmianę strategii.

– Mieliśmy problemy z obsadzeniem jednostek wojskowych na zasadzie dobrowolności i musimy temu zaradzić – wyjaśnił minister obrony Peter Hultqvist.

Model połączenia rekrutacji obowiązkowej z ochotniczą ma być opracowany na podstawie wzorów norweskich.

Szwecja nie należy do żadnych sojuszów wojskowych, ale blisko współpracuje wojskowo ze swoimi skandynawskimi sąsiadami – krajami NATO.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej