RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Fiasko”. Szwedzi krytycznie o 12-letniej misji w Afganistanie

Podczas misji zginęło sześciu szwedzkich żołnierzy (fot. Defenseimagery.mil)
Podczas misji zginęło sześciu szwedzkich żołnierzy (fot. Defenseimagery.mil)

Misja szwedzkiego wojska oraz działania cywilne w Afganistanie w latach 2002-14 nie przyczyniły się do poprawy bezpieczeństwa w tym kraju ani nie zmniejszyły ubóstwa afgańskiej ludności cywilnej. Taką ocenę wystawiono w raporcie przygotowanym na zlecenie rządu w Sztokholmie.

Atak talibów na bazę lotniczą w Afganistanie. Zginęły 4 osoby. Ranny został polski żołnierz

14 osób, w tym polski żołnierz zostało rannych, a co najmniej 4 osoby zginęły w wyniku wybuchu w amerykańskiej bazie lotniczej Bagram....

zobacz więcej

„Ogólny rezultat szwedzkiej misji jest daleki od oczekiwań” – podkreśliła Tone Tingsgard, autorka zaprezentowanego w czwartek opracowania.

W raporcie podkreślono, że szwedzki kontyngent wojskowy, w którym przez 12 lat służyło 9 tys. żołnierzy, nie przyczynił się do poprawy bezpieczeństwa. Uznano też, że nie powiodła się budowa lokalnych sił mających utrzymać pokój w targanym wewnętrznymi konfliktami kraju.

Z dokumentu wynika, że zakładanych celów nie osiągnęła także pomoc rozwojowa, gdyż nie przyczyniła się do zmniejszenia ubóstwa.

Sześciu poległych

Wydatki szwedzkiego rządu na utrzymanie kontyngentu wojskowego w Afganistanie oraz pomoc charytatywna wyniosły do 27,5 mld koron (2,8 mld euro). Podczas misji w Afganistanie zginęło sześciu szwedzkich żołnierzy, a 31 zostało rannych.

Za pozytywne uznano w raporcie „wzrost wiarygodności Szwecji i jej zdolność do uczestnictwa w międzynarodowych operacjach wojskowych”.

Wskazano także, że działania cywilne spowodowały pewną poprawę w dostępie do edukacji i służby zdrowia, zwłaszcza kobiet i dziewcząt.

Szefowa szwedzkiej dyplomacji Margot Wallstroem oświadczyła, że wnioski z opracowania zostaną poddane dalszej analizie i mają posłużyć uniknięciu w przyszłości niedociągnięć politycznych oraz administracyjnych. – Nasi żołnierze powinni być z siebie dumni, wykonali swoje zadanie najlepiej jak mogli – zaznaczyła szefowa MSZ.

Obecnie w Afganistanie przebywa jeszcze około 50 wojskowych ze Szwecji, którzy doradzają afgańskim siłom bezpieczeństwa.

Szwecja nie należy do NATO, ale wspiera Sojusz w jego międzynarodowych operacjach. Rząd w Sztokholmie przywrócił obowiązkową służbę wojskową, wskazano, że ma to związek z rosyjską aneksją Krymu i agresją na wschodzie Ukrainy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej