Premierzy Grupy Wyszehradzkiej w Warszawie o przyszłości UE

Premier Beata Szydło na spotkaniu Grupy Wyszehradzkiej w Pradze (fot. arch. PAP/EPA/FILIP SINGER)

Przyszłość Unii Europejskiej i kwestie regionalne zdominują rozmowy szefów rządów państw Grupy Wyszehradzkiej. Premierzy Polski, Słowacji, Czech i Węgier spotkają się przed południem w Warszawie. Do połowy roku Polska sprawuje prezydencję w grupie.

Telewizja V4 - wspólny projekt Grupy Wyszehradzkiej ma ruszyć w 2018 roku

15 lutego Telewizja Polska włącza się w obchody Międzynarodowego Dnia Wyszehradzkiego, emitując specjalne materiały poświęcone współpracy państw z...

zobacz więcej

Premierzy będą rozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie, bezpieczeństwie i migracji. Za tydzień w Brukseli odbędzie się szczyt Unii Europejskiej, na którym będą omawiane te kwestie. Wtedy też Rada Europejska ma wybrać swojego przewodniczącego. Donald Tusk mówił miesiąc temu na Malcie, że jest gotów kontynuować swoją pracę na tym stanowisku.

Prezes Prawa i Sprawiedliwości Jarosław Kaczyński zarzuca jednak Donaldowi Tuskowi łamanie elementarnych zasad Unii Europejskiej. Jego zdaniem ktoś, kto łamie unijne zasady, nie może liczyć na poparcie polskiego rządu i brak polskiego sprzeciwu.

Rocznica podpisania Traktatów Rzymskich

Europejscy przywódcy spotkają się także 25 marca na jubileuszowym szczycie w Rzymie z okazji 60. rocznicy podpisania Traktatów Rzymskich. Spotkanie w Warszawie - jak mówił rzecznik rządu Rafał Bochenek - służy wypracowaniu wstępnego stanowiska przed unijnymi szczytami.

Wśród tematów rozmów – na prośbę Słowacji – ma się pojawić kwestia jakości żywności produkowanej i dystrybuowanej na terenie Europy Środkowo-Wschodniej. Kraje naszego regionu zwracają uwagę, że wiele międzynarodowych koncernów stosuje inne normy jakości w stosunku do państw z tej części Europy i tych z Zachodu. Dwa dni temu w Warszawie odbyło się spotkanie przedstawicieli komisji spraw zagranicznych parlamentów państw Grupy Wyszehradzkiej.

źródło:
Zobacz więcej