Zmarł Jerzy Stawicki, autor zdjęć do przygód Franka Dolasa

Jerzy Stawicki miał 89 lat (fot.YouTube/SFPorgPL)

Zmarł scenarzysta, reżyser i operator Jerzy Stawicki, który pracował m.in. przy filmach „Do widzenia, do jutra”, „Jak rozpętałem II wojnę światową”, „Rozmowy kontrolowane” oraz „Wierna rzeka”. Filmowiec zmarł 1 marca w Warszawie, miał 89 lat.

Danuta Szaflarska nie żyje. Aktorka zmarła w wieku 102 lat

– Nigdy nie wolno dać publiczności za dużo siebie – mówiła. Ogromny dystans do samej siebie był jej znakiem rozpoznawczym. Była znana z takich...

zobacz więcej

O śmierci filmowca, który w trakcie swojej ponad trzydziestoletniej kariery zrobił zdjęcia do około pięćdziesięciu filmów, poinformowało Stowarzyszenie Filmowców Polskich.

Jerzy Stawicki urodził się 30 maja 1927 r. w Warszawie. Ukończył Gimnazjum Graficzne przy ul. Konwiktorskiej w Warszawie oraz związane z tą szkołą Liceum Fotograficzne. Studiował na Wydziale Operatorskim PWSF w Łodzi, gdzie w 1964 r. uzyskał dyplom. Od 1954 r. pracował w łódzkiej Wytwórni Filmów Fabularnych.

Pierwsze kroki na planie stawiał m.in. jako aktor w etiudzie szkolnej Janusza Morgensterna „Rzodkiewki”, w 1954 r. Później już realizował się przy kamerze, początkowo jako asystent operatora w reportażu z pracowni Xawerego Dunikowskiego „Idę do słońca” Andrzeja Wajdy. W tym samym roku pracował jako asystent autora zdjęć przy „Podhalu w ogniu”.

„Jak rozpętałem II Wojnę Światową” ma już 45 lat!

Są takie filmy, które można oglądać nieskończoną liczbę razy i nie ma wątpliwości, że do takich należy serial „Jak rozpętałem drugą wojnę...

zobacz więcej

Autor zdjęć do polskich klasyków

Dwa lata później po raz pierwszy współpracował z Tadeuszem Chmielewskim – był drugim operatorem na planie filmu „Ewa chce spać”. Samodzielnym operatorem został rok później, przy filmach „Rancho Texas” Wadima Berestowskiego i „Dwoje z wielkiej rzeki” Konrada Nałęckiego. W 1960 r. ponownie spotkał się na planie z Morgensternem przy „Do widzenia, do jutra...”.

W tym samym roku zadebiutował jako autor zdjęć – u Chmielewskiego przy „Walecie pikowym”. Później pracował z nim także przy takich filmach, jak „Wśród nocnej ciszy”, „Jak rozpętałem II wojnę światową” czy „Wierna rzeka”.

W latach 60. zajął się także scenariuszopisarstwem i reżyserią. Z połowy tamtego dziesięciolecia pochodzą jego – i Marka Nowickiego – filmy telewizyjne „Profesor Zazul” oraz „Przyjaciel”.

Z Sylwestrem Chęcińskim zrealizował „Pierwszą miłość”, „Wielkiego Szu” oraz „Rozmowy kontrolowane”. Był wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Filmowców Polskich.

źródło:

Zobacz więcej