RAPORT

Wojna na Ukrainie

Waszczykowski: Saryusz-Wolski byłby lepszym kandydatem niż Tusk

Szef polskiej dyplomacji skomentował informacje „Financial Times” (fot. PAP/Paweł Supernak)
Szef polskiej dyplomacji skomentował informacje „Financial Times” (fot. PAP/Paweł Supernak)

– Jacek Saryusz-Wolski byłby lepszym niż Donald Tusk przewodniczącym Rady Europejskiej – powiedział na briefingu prasowym, podsumowującym środową wizytę na Ukrainie, szef MSZ Witold Waszczykowski.

„Kandydatura Saryusz-Wolskiego to dobra kandydatura”

– Gdyby kiedykolwiek kandydatura (Jacka – red.) Saryusz-Wolskiego się sformalizowała, to uważam, że to dobra kandydatura. Nie zaburza logiki...

zobacz więcej

Jak ocenił, europoseł PO „lepiej zna problemy europejskie niż Tusk, a jednocześnie (...) lepiej by promował interes Polski w UE”.

– Wydaje mi się, że Donald Tusk nie zasłużył na drugą kadencję, on niczego nie zrobił pozytywnego dla Europy – dodał.

Pytany, czy wie o innych kandydaturach na stanowisko przewodniczącego RE, odpowiedział: „Nic o tym nie wiem”.

Saryusz-Wolski za Tuska w Radzie Europejskiej? Rewelacje brytyjskiego dziennika

Premier Beata Szydło sonduje inne kraje Unii Europejskiej w sprawie możliwości zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku szefa Rady Europejskiej...

zobacz więcej

Burza po doniesieniach „Financial Times”

Brytyjska gazeta „Financial Times” twierdzi, że Polska bada możliwość zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej przez Jacka Saryusz-Wolskiego. Poufne rozmowy w tej sprawie miała prowadzić z politykami z krajów członkowskich Unii premier Beata Szydło.

„Financial Times” powołuje się na dwóch europejskich dyplomatów i ocenia, że gdyby do zgłoszenia kandydatury Jacka Saryusz-Wolskiego rzeczywiście doszło, to długa kampania polskiego rządu, mająca podważyć pozycję byłego premiera, „nabrałaby oficjalnego charakteru”.

Gazeta ocenia, że stoi za nią niechęć między Jarosławem Kaczyńskim a Donaldem Tuskiem. Dodaje, że dziś druga kadencja Tuska „jest uważana przez europejskich dyplomatów za oczywistą”, ponieważ zrobił on w wielu państwach członkowskich dobre wrażenie, przewodząc Unii w trudnych czasach. Jeden z anonimowych rozmówców gazety wyraża przekonanie, że ewentualna kandydatura Jacka Saryusz-Wolskiego mogłaby zyskać poparcie tylko w Budapeszcie.

Saryusz-Wolski nie zawsze w zgodzie z oficjalną linią Platformy

Brytyjska gazeta „Financial Times” twierdzi, że Polska bada możliwość zastąpienia Donalda Tuska na stanowisku przewodniczącego Rady Europejskiej...

zobacz więcej

Lawina komentarzy

Informacji „Financial Times” nie potwierdza prezes Jarosław Kaczyński. Prezes PiS, pytany o poparcie dla kandydatury Saryusz-Wolskiego na stanowisko szefa RE, odparł, że nie będzie komentował spekulacji.

Szefowa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Beata Kempa w rozmowie z TVN24 nazwała doniesienia „Financial Times” „spekulacjami”. Pytana, czy to prawda, odpowiedziała przecząco. – Trwają rozmowy, konsultacje, to jest oczywiste. Cała Europa się konsultuje. Natomiast nie potwierdzam tych informacji – powiedziała szefowa KPRM.

– Nie wiem, czy ta kandydatura ma duże szanse, jeśli zostanie wystawiona przez polską stronę. Każda chyba kandydatura będzie brana pod uwagę i analizowana, także ja bym nie stawiał pana Jacka Saryusz-Wolskiego na pozycji straconej – stwierdził z kolei w radiowej Jedynce marszałek Senatu Stanisław Karczewski.

– Najlepszym i jedynym kandydatem na szefa Rady Europejskiej jest i będzie Donald Tusk – tak ewentualną kandydaturę europosła PO skomentował we wtorek szef PO Grzegorz Schetyna.

– Kandydatura Saryusz-Wolskiego to zamierzona prowokacja, zasłona dymna, która ma sprawić wrażenie, że rząd PiS robił wszystko, aby nie dopuścić do tego, by szefem Rady Europejskiej został Donald Tusk – ocenił przewodniczący PSL Władysław Kosiniak-Kamysz.

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru kandydaturę Saryusz-Wolskiego nazwał „niby kandydaturą”. Stwierdził także, że jest to „ewidentnym działaniem na niekorzyść Polski”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej