Marcin P., były szef Amber Gold, dostał pozwolenie na zeznania przed komisją

Jest zgoda Sądu Okręgowego w Gdańsku na przesłuchanie 28 i 29 marca szefów Amber Gold Katarzyny P. i Marcina P. przez sejmową komisję śledczą – poinformowała w środę przewodnicząca komisji Małgorzata Wassermann (PiS).

„Jestem przekonany, że P. był słupem”. Przed przesłuchaniem „nr 1” w aferze Amber Gold

– Nie wierzę, że osoba, która skończyła technikum ekonomiczne jest w stanie oszukać instytucje państwa polskiego: i prokuraturę, i sądy, i Komisję...

zobacz więcej

Firma Amber Gold powstała na początku 2009 r. Miała inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusiła wysokim oprocentowaniem inwestycji.

13 sierpnia 2012 r. ogłosiła likwidację; tysiącom swoich klientów nie wypłaciła powierzonych jej pieniędzy i odsetek od nich.

Według ustaleń, w latach 2009-2012 w ramach tzw. piramidy finansowej oszukano w sumie niemal 19 tys. klientów spółki, doprowadzając ich do niekorzystnego rozporządzenia mieniem w wysokości prawie 851 mln zł.

Marcin P. przebywa w areszcie od sierpnia 2012 r., Katarzyna P. została aresztowana w połowie kwietnia 2013 r. Oskarżona jest osadzona w więzieniu w Grudziądzu, gdzie działa oddział położniczo-ginekologiczny oraz są warunki do opieki nad dziećmi. Katarzyna P. podczas wcześniejszego pobytu w areszcie zaszła bowiem w ciążę, a ojcem jej dziecka jest więzienny strażnik.

Od września 2016 r. obraduje sejmowa komisja śledcza ds. Amber Gold.

źródło:

Zobacz więcej