„Otrzymuję sygnały od nauczycieli, że boją się o pracę”

– W szkołach panuje chaos – uważa posłanka PO Marzena Okła-Drewnowicz. Jak tłumaczyła w programie „Gość poranka” TVP Info, wie o tym i jako matka dziecka w wieku szkolnym, i jako posłanka, do której zgłaszają się nauczyciele i mówią m.in. o tym, że boją się o swoje miejsca pracy.

Reforma edukacji – prezentujemy, co zmieni się w roku szkolnym 2017/2018

1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów – tak stanowią ustawy reformujące system edukacji, które...

zobacz więcej

1 września 2017 r. wrócą 8-letnie szkoły podstawowe i rozpocznie się wygaszanie gimnazjów – tak stanowią ustawy reformujące system edukacji, które podpisał prezydent Andrzej Duda. Reforma przewiduje też powrót do 4-letnich liceów i 5-letnich techników.

Jak tłumaczyła Marzena Okła-Drewnowicz, w roku szkolnym 2019/2020 w jednej szkole spotkają się dwie grupy uczniów – absolwenci gimnazjum i absolwenci szkoły podstawowej.

Zdaniem posłanki PO wbrew zapewnieniom rządu, że nauczyciele w związku z reformą będą mieć pracę, w środowisku słychać głosy pełne obaw. Wiążą się one przede wszystkim z kurczeniem się liczby stanowisk z powodu likwidacji gimnazjów.

– Nie ma takiej możliwości, by pracy nie stracili. Za zwolnienia nauczycieli odpowiedzialny jest rząd PiS i min. Anna Zalewska – podkreśliła posłanka. Tłumaczyła, że z jej kontaktów z nauczycielami wynika, że część z nich już nie ma pełnego pensum. A gdy składają podania o pracę w szkołach, „nie mają sygnału, że będą zatrudnieni”.

źródło:
Zobacz więcej