RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wielka fala repatriacji. Polacy ze Wschodu chcą wracać do kraju

Rodacy ze Wschodu masowo wracają do Polski (fot. Stringer Russia/Reuters)
Rodacy ze Wschodu masowo wracają do Polski (fot. Stringer Russia/Reuters)

Rodacy ze Wschodu masowo wracają do Polski. Tylko od początku roku do połowy lutego podania o możliwość stałego pobytu złożyło prawie 2400 osób posiadających Kartę Polaka – pisze „Gazeta Polska Codziennie”.

„Jeśli zostalibyśmy w Doniecku, to nie wiem, co by było”. Losy uciekinierów z Donbasu

Ponad rok temu zostawili za sobą całe dotychczasowe życie. Podczas ewakuacji do Polski mogli wziąć ze sobą 30 kilogramów bagażu. Po pół roku w...

zobacz więcej

O przyjazd do Polski starają się osoby pochodzenia polskiego i ich rodziny legitymujące się Kartą Polaka. Aby ją uzyskać, muszą m.in. przedstawić wiarygodne dokumenty potwierdzające, że ich przodkowie byli Polakami.

Zdobycie ich, jak pisze „GPC”, często nie jest łatwe. Wymaga kwerendy w archiwach. Po uzyskaniu prawa stałego pobytu można starać się o polskie obywatelstwo. Niestety jest to długotrwała procedura, trwająca około roku. Przyspieszyć sprawę może jedynie prezydent, podejmując decyzję o przyznaniu obywatelstwa.

Ucieczka z Ukrainy

Część rodaków starających się o pobyt w kraju pochodzi z Ukrainy. O ewakuację zabiega grupa Polaków z terenów wschodniej Ukrainy okupowanych przez Rosjan. Sprawą zajmuje się już polskie MSZ.

Wcześniej ewakuacja Polaków i ich rodzin z Donbasu odbyła się w 2015 r. W dwóch grupach przyjechało łącznie ponad 350 osób. Przez pierwsze miesiące mieszkały w ośrodkach w woj. warmińsko-mazurskim. W adaptacji przeszkadza fakt, że wielu Polaków ze Wschodu nie włada językiem ojczystym.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej