RAPORT

Prorosyjska era Tuska

USA potępiły atak na misję OBWE na wschodzie Ukrainy

Obserwatorzy OBWE na Ukrainie (fot. PAP/EPA/VALERI KVIT)
Obserwatorzy OBWE na Ukrainie (fot. PAP/EPA/VALERI KVIT)

Najnowsze

Popularne

Stany Zjednoczone potępiły w niedzielę piątkowy atak na misję monitoringową OBWE na wschodzie Ukrainy oraz wezwały Rosję i popieranych przez nią separatystów do przestrzegania zawieszenia broni zgodnie z porozumieniami mińskimi z 2015 roku.

Separatyści oddali strzały w pobliżu obserwatorów OBWE

Bojownicy prorosyjscy na wschodzie Ukrainy oddali strzały ostrzegawcze, gdy obserwatorzy OBWE znaleźli czołg, ukrywany przez rebeliantów w miejscu,...

zobacz więcej

„Potępiamy zaatakowanie obserwatorów specjalnej misji OBWE i przechwycenie ich drona przez siły prorosyjskich separatystów” – napisano w oświadczeniu Departamentu Stanu USA.

Podkreślono też, że siły te muszą zaprzestać ataków na infrastrukturę cywilną, w tym na stację filtrów w Doniecku. Wezwano Rosję i popieranych przez nią separatystów do niezwłocznego przestrzegania zawieszenia broni, wycofania całej broni ciężkiej i umożliwienia swobodnego, nieograniczonego dostępu obserwatorom OBWE.

O przechwyceniu drona przez prorosyjskich separatystów z samozwańczej Donieckiej Republiki Ludowej (DRL) poinformowali obecni na wschodzie Ukrainy obserwatorzy OBWE.

Awdijiwka bez wody. Separatyści ostrzelali oczyszczalnię

20-tysięczna, przyfrontowa ukraińska Awdijiwka po raz kolejny w tym miesiącu została pozbawiona dostaw wody. Prorosyjscy separatyści ostrzelali...

zobacz więcej

Obserwatorom grożono bronią

Do incydentu doszło w rejonie kontrolowanym przez DRL, około 16 km na północny wschód od Doniecka, gdy patrol OBWE przygotowywał się do wypuszczenia drona, za pomocą którego miano sprawdzić informacje o ostrzale stacji uzdatniania wody – powiadomiła OBWE. Według tego źródła obserwatorom OBWE zagrożono bronią, a jeden z uzbrojonych napastników oddał strzały w kierunku członków misji OBWE.

Szef misji Ertugrul Apakan potępił incydent jako „bezpośrednie zagrożenie dla życia odważnych mężczyzn i kobiet, którzy czynią wiele, by przynieść pokój na wschodzie Ukrainy”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej