„Marek Belka już kilka razy wykazał się brakiem roztropności”

– Porażające jest to, że były minister finansów i były prezes Narodowego Banku Polskiego nie zna kompletnie kodeksu postępowania karnego. Zgodnie z artykułem 304. każdy obywatel jest zobowiązany zawiadomić prokuraturę, jeśli dowie się o możliwości popełnienia przestępstwa, a Marek Belka poszedł do mediów – stwierdził w trakcie programu „Woronicza 17” Jerzy Jachnik z Kukiz'15, odnosząc się do ostatniego przesłuchania Marka Belki w trakcie obrad komisji śledczej ds. Amber Gold.

Afera Amber Gold: dostęp do premiera był utrudniony

– Przedstawiciele KNF nie mogli się dostać ani do premiera Tuska ani do szefa jego kancelarii pana Arabskiego. Nieczuły pozostał również minister...

zobacz więcej

Na początku tygodnia przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawał były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka. Belka kierował Narodowym Bankiem Polskim od czerwca 2010 r. do czerwca 2016 r. Poseł PiS Marek Suski pytał świadka, kiedy dowiedział się o sprawie Amber Gold i dlaczego nie informował o niej.

– Panie pośle, a o czym tu było informować. Przecież trochę oleju posiadający w głowie człowiek jak spojrzał na reklamę, która obiecuje gwarantowany dochód 13 proc., to już wiadomo było, że to jest gruby przekręt – stwierdził Belka.

W opinii przedstawiciela Kukiz'15 „Marek Belka zamiast zawiadamiać „Rzeczpospolitą”, powinien zawiadomić prokuraturę”. – Powinien ponieść za to odpowiedzialność karną, ale w tym państwie niestety to się nie stanie.

Zdaniem rzecznika Platformy Obywatelskiej Jana Grabca „obrady komisji śledczej są nadspodziewanie ciekawe”.

– Nie spodziewałem się, że dowiemy się tak wiele o mechanizmach funkcjonowania państwa. Prokuratura nie poradziła sobie z tym problemem. Toczyło się postępowanie w prokuratorze, ale wiemy z ustaleń komisji śledczej, że to śledztwo prokuratury utknęło w martwym punkcie – stwierdził.
Odmiennego zdania był wiceprzewodniczący PE Ryszard Czarnecki. W jego odczuciu „Platforma Obywatelska tak łże, że to się w głowie nie mieści”.

„Belka będzie to musiał wyjaśnić”


– Prezes NBP, powołany głosami PO stwierdził, że zadzwonił do Tuska i usłyszał milczenie. Milczenie Tuska jest podsumowaniem tej całej historii. Wszystkie osoby, które wiedziały, że dzieją się rzeczy fatalne, miały wiedzę, żeby to naprawić. Rozpaczliwa jest ta ucieczka od odpowiedzialności Donalda Tuska, który niby jest cacy, a miał wszystkie lejce w rękach, żeby zdusić aferę w zarodku – skonkludował Czarnecki.
Krytyczny w stosunku do Marka Belki był również Adam Struzik z Polskiego Stronnictwa Ludowego.

– Niestety Marek Belka już kilka razy wykazał się brakiem roztropności, dając się nagrać w aferze taśmowej. Belka będzie musiał to wyjaśnić – powiedział.

„Reforma sądownictwa jest w Polsce konieczna”

– W Polsce jest wielu uczciwych sędziów, ale system jest niesprawny, zbyt długo trzeba czekać na wyroki – powiedział Ryszard Czarnecki (PiS) w...

zobacz więcej

„Trzeba zaorać sądy”

Zdaniem Zbigniewa Gryglasa z Nowoczesnej „instytucje państwa polskiego niestety nie uchroniły tysięcy Polaków przed utratą swoich środków”.

– Prokuratura nic nie zrobiła, prokuratorzy chowali dowody i działali opieszale. Dzisiaj mamy do czynienia ze skandaliczną sytuacją, że prokurator nie stawia się na komisji śledczej. Uchyla się zwolnieniami, potem w ogóle nie przybywa. Trzeba mieć odwagę cywilną, żeby się zmierzyć z zarzutami – stwierdził.

Jerzy Jachnik z Kukiz'15 podkreślił, że „Amber Gold to typowy przykład jak funkcjonuje w Polsce sądownictwo i prokuratura”.

– W Polsce nie istnieje system skargowy i to jest skandal i prawdziwy problem. Trzeba zaorać sądy. W Polsce nie nadążamy za aktami prawnymi, bo powstaje ich za dużo – powiedział.


Po czym dodał: – W Polsce nikt nigdy nie poniósł żadnej odpowiedzialności. Afera FOZZ, afera Grobelnego, afera Amber Gold. Cała masa jest takich afer w mniejszych miejscowościach. Żyjemy po prostu w kraju bezprawia.

W odczuciu Adama Struzika z PSL „na naszych oczach widać jak kolejne segmenty państwa są publicznie dyskredytowane”.

– Nie żyjemy w państwie totalnego bezprawia. Poprawiać tak, ale nie demolować. Nie można demolować instytucji politycznych tak jak robi to PiS – powiedział.

źródło:
Zobacz więcej