RAPORT

Kampania 2020

Dziesiątki tysięcy biegaczy uczciło pamięć Żołnierzy Wyklętych. Biegi nawet w Stanach Zjednoczonych

Ponad 60 tysięcy osób z ponad 240 miast w Polsce uczestniczyło w biegach upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. W inicjatywie „Tropem Wilczym. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” wzięła także udział Polonia, m.in. Londynie, Wilnie i Nowym Jorku.

Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

W sobotę w Warszawie odbędą się uroczystości związane ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczną się w południe na...

zobacz więcej

W całym kraju i poza granicami miał miejsce Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym” w tym roku upamiętniający żołnierzy powojennego podziemia niepodległościowego m.in. Józefa Bandzo „Jastrzębia” i jego dowódcę Zygmunta Szendzielarza „Łupaszkę”.

Do biegaczy zgromadzonych w warszawskim Parku Skaryszewskim, przemawiał szef MON Antoni Macierewicz.

– Dzięki takim inicjatywom jak wasza, dzięki takiej determinacji, jaką wy wykazujecie pamięć o Żołnierzach Niezłomnych powróciła do polskich rodzin, powróciła do polskich domów, jest obecna wszędzie. W każdej gminie, w każdej miejscowości są ludzie, którzy pamiętają o swoich bliskich, którzy polegli walcząc o niepodległość – podkreślał Antoni Macierewicz, zwracając się do uczestników biegu.

Szef resortu przypomniał, że liczba uczestników biegu rośnie z roku na rok. Dodał także, że biegi odbywają się na wszystkich kontynentach, a wraz a Polakami, biegną również żołnierze amerykańscy.

– Chcą się przyłączyć do tego wielkiego biegu pamięci o Niezłomnych. Chcą się przyłączyć, tak jak przyłączyli się do polskiego wojska, by ramię w ramię bronić naszej niepodległości – mówił Antoni Macierewicz.

W Warszawie imprezy z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zorganizowano w Parku Skaryszewskim. Biegi odbywały się na dystansach 5 i 10 kilometrów, a także na honorowym dystansie 1963 metrów.

– To symboliczny dystans. To odwołanie do daty śmierci ostatniego Żołnierza Wyklętego Józefa Franczaka pseudonim „Lalek” – mówi szef Instytutu Pamięci Narodowej Jarosław Szarek. Przypomina, że żołnierze stawiający opór sowietyzacji Polski po wojnie płacili za to wysoką cenę. Barbara Konarska, rzecznik projektu „Tropem Wilczym, Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych” podkreśla, że o Żołnierzy Wyklętych trzeba było się upomnieć, bo przez lata zakłamywano historię na ich temat, przedstawiano ich jako bandytów.

9 tys. ofiar

Biegi odbyły się w ponad 240 miastach w Polsce i za granicą. Kilkadziesiąt tysięcy osób wystartowało w biegach „Tropem Wilczym”, oddając w ten sposób hołd żołnierzom powojennego podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego.

We Wrocławiu na starcie tamtejszego biegu stanęło ponad tysiąc osób. Uczestnicy w rozmowie zgodnie podkreślali, że takie biegi przyczyniają się do przypomnienia historii Wyklętych, którzy w trudnych czasach walczyli za wolną Polskę.

Zawody odbyły się także w Rytrze na Sądecczyźnie. Wytyczono dwie trasy, jedna po terenie płaskim, druga bardziej wymagająca to dystans dwa razy 1963 m po terenie górzystym. Pobiegło ponad sto osób. – Chcemy w ten sposób złożyć hołd naszych bohaterom, poświęcili swoje życie dla Ojczyzny, dlatego powinniśmy kultywować ich pamięć – mówili uczestnicy.

W Wielkopolsce biegi „Tropem Wilczym” zorganizowano w 20 miastach i miejscowościach. W Murowanej Goślinie pobiegło 300 osób, w Poznaniu tysiąc. Biegi odbyły się też m.in. Koninie, Lesznie, Gnieźnie, Ostrowie, Luboniu i Wielichowie.

Wydarzenie jest organizowane w związku ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych, obchodzonym 1 marca. Co roku przybliżanych jest dziesięć życiorysów Żołnierzy Wyklętych. W tym roku są to żołnierze 5. Wileńskiej Brygady Armii Krajowej, którą dowodził major Zygmunt Szendzielarz „Łupaszka”. To m.in. Danuta Siedzikówna „Inka”, Łukasz Ciepliński „Pług” i Henryk Flame „Bartek”.

W latach 1944-1956, według ciągle niepełnych danych, z rąk komunistów zginęło prawie 9 tysięcy żołnierzy podziemia niepodległościowego, wykonano ponad 4 tysiące wyroków śmierci. Bieg odbywa się z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych 1 marca. Polskie Radio objęło V. Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych patronatem medialnym.

źródło:
Zobacz więcej