RAPORT

Koronawirus: mapy, statystyki, porady

„Zostałem zniszczony przez wymiar sprawiedliwości. Apeluję do pana prezydenta o pomoc”

– Apeluję do pana prezydenta, proszę mi pomóc w tej sprawie, bo zostałem zniszczony przez wymiar sprawiedliwości, który miał bronić praw obywatela, a nie je naruszać – powiedział na antenie TVP Info Marek Kubala, przedsiębiorca z Wałbrzycha niesłusznie aresztowany przed 17 laty. W czwartek sąd odmówił biznesmenowi żądanego odszkodowania.

„Znam wielu ludzi, którzy nie żyją, bo nie wytrzymali procesów”. Marek Kubala o sądach

Marek Kubala niemal 17 lat walczy w sądzie o dobre imię. W 2000 roku przedsiębiorca z Wałbrzycha został niesłusznie aresztowany i popadł w długi....

zobacz więcej

Marek Kubala zaczął rozmowę od podziękowań dla tych, którzy – jak powiedział – kibicowali mu w blisko 17-letniej walce – znajomym i nieznajomym z Facebooka. – Tam jest już setki tysięcy ludzi, którzy są zbulwersowani tym, co się zdarzyło – dodał. Gość w TVP Info przepraszał też córkę, która – jak mówił – wytrzymała te 17 lat, kiedy walczył. – Kiedy mnie zamykali miała 14 lat, teraz ma 31 – wyjaśnił.

Kubala prowadził salon sprzedaży aut, kiedy w 2000 roku, w swoim domu i w obecności kamer, został aresztowany. 38-letni wówczas mężczyzna spędził w areszcie niemal miesiąc. W tym czasie banki zerwały umowy kredytowe, a dostawca samochodów zakończył z nim współpracę. Kubala musiał ogłosić bankructwo kilkanaście tygodni po aresztowaniu.

W roku 2002 ruszył proces. Wymiar sprawiedliwości potrzebował 11 lat, żeby orzec, że przedsiębiorca jest niewinny. Prokuratura nie była w stanie udokumentować rzekomych przestępstw – między innymi przemytu samochodów i oszustw podatkowych. Nastąpiło przedawnienie. Przez lata Kubala popadł w milionowe długi. Przyznanego w ubiegłym roku odszkodowania w wysokości 150 tys. zł nie przyjął, walczy o 48 mln zł.

– Apeluję do pana prezydenta, proszę mi pomóc w tej sprawie, bo zostałem zniszczony przez wymiar sprawiedliwości, który miał bronić praw obywatela, a nie je naruszać – powiedział w rozmowie z TVP Info.

źródło:
Zobacz więcej