RAPORT

Kampania 2020

Uroczystości ku czci Żołnierzy Wyklętych w Warszawie

W Warszawie odbywają się uroczystości związane ze zbliżającym się Narodowym Dniem Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Rozpoczęły się w południe na cmentarzu Bródnowskim w Kwaterze 45N.

Biegi „Tropem Wilczym” upamiętnią Żołnierzy Wyklętych

26 lutego w ponad 270 miastach, w kraju i za granicą, odbędzie się bieg „Tropem Wilczym”, upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Udział w piątej...

zobacz więcej

Apelem pamięci i złożeniem kwiatów przed Pomnikiem Więźniów Politycznych Straconych w latach 1944-56 na stołecznym Cmentarzu Bródnowskim w Kwaterze 45N uczczono w sobotę ofiary terroru komunistycznego. Uroczystość odbyła się w ramach obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Do uczestników uroczystości list skierował prezydent Andrzej Duda. „Heroiczna walka Żołnierzy Wyklętych była kolejnym aktem w dziejowym dramacie zmagań o wolną Polskę” – napisał prezydent.

„Wobec braku realnych szans na powodzenie i nadziei na zmianę położenia politycznego kraju, jej dramatyzm przypomina sytuację znaną z historii powstania styczniowego. Zarazem zaś niezłomna postawa tych ostatnich obrońców suwerennej Rzeczpospolitej jednoznacznie wskazuje na najważniejsze dla naszego narodu wartości które my, Polacy cenimy wyżej niż własne życie – honor, wolność, solidarność z bliźnimi i poświęcenie dla sprawy narodowej. Jestem przekonany, że pamięć o Żołnierzach Wyklętych umacnia w nas Polakach wolę trwania przy tych imponderabiliach” – podkreślił Andrzej Duda.

teraz odtwarzane
Biegacze uczczą pamięć Żołnierzy Wyklętych

Najważniejsze akcje Żołnierzy Wyklętych. Bitwy, zasadzki i odbicia więźniów

Jeszcze do niedawna mówiło się o nich „zapomniani bohaterowie”, dzisiaj o ich losach jest coraz głośniej. Walczyli przeciwko władzy komunistycznej....

zobacz więcej

Opowieści historyczne i modlitwy

Uroczystość była częścią obchodów zbliżającego się Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. W ich ramach w sobotę zaplanowano jeszcze uroczystość z udziałem delegacji z Kresów przed Pomnikiem Armii Krajowej i Polskiego Państwa Podziemnego oraz uroczystość pod hasłem „Żołnierze Wyklęci–Niezłomni i ich kontynuatorzy – Stefan Melak” przed Pomnikiem Poległym i Pomordowanym na Wschodzie.

Zaplanowano także opowieści historyczne i modlitwy – przed dawnymi siedzibami NKWD i UB 1944/45 w Aninie, przed dawną siedzibą X Departamentu MBP w Miedzeszynie Starym oraz koło dawnego pałacyku senatora Tadeusza Karszo-Siedlewskiego i budynków, gdzie po 1944 r. mieściły się obiekty śledcze MBP na Błotach. Sobotnie uroczystości zakończy złożenie wieńców i zapalenie zniczy przed tablicą pamiątkową na murze dawnego Aresztu Śledczego na Mokotowie.

Uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. „To wielki dzień, bo dziś wyraźnie widać, że Żołnierze Wyklęci żyją”

W całym kraju trwają obchody Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Główną ich częścią są uroczystości przy Grobie Nieznanego Żołnierza. –...

zobacz więcej

Biegacze uczczą pamięć

W niedzielę 26 lutego w ponad 270 miastach, w kraju i za granicą, odbędzie się piąta edycja biegu „Tropem Wilczym”, upamiętniający Żołnierzy Wyklętych. Udział w piątej edycji imprezy zadeklarowało 65 tys. biegaczy.

– Każdy może wziąć udział w tym projekcie. Występują nie tylko młodzi, ale także całe rodziny, osoby starsze – powiedziała na antenie TVP Info Barbara Konarska, rzecznik projektu Tropem Wilczym.Bieg na ogół odbywa się na dystansie 1963 metry, w tym roku bowiem zginął ostatni Żołnierz Wyklęty Józef Franczak ps. Lalek. Przypadający 1 marca Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” ustanowił w 2011 r. parlament „w hołdzie Żołnierzom Wyklętym - bohaterom antykomunistycznego podziemia, którzy w obronie niepodległego bytu Państwa Polskiego, walcząc o prawo do samostanowienia i urzeczywistnienia dążeń demokratycznych społeczeństwa polskiego, z bronią w ręku, jak i w inny sposób przeciwstawili się sowieckiej agresji i narzuconemu siłą reżimowi komunistycznemu”.

źródło:
Zobacz więcej