RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Różaniec przed Teatrem Powszechnym. „Zadośćuczynienie za grzech bluźnierstwa”

Członkowie Krucjaty Młodych zebrali się przed Teatrem Powszechnym (fot. PAP/Marcin Obara)
Członkowie Krucjaty Młodych zebrali się przed Teatrem Powszechnym (fot. PAP/Marcin Obara)

Najnowsze

Popularne

Kilkudziesięciu członków Krucjaty Młodych odmawiało w czwartek wieczorem różaniec przed stołecznym Teatrem Powszechnym, w którym wystawiany jest spektakl „Klątwa”. Podkreślali, że publiczna modlitwa miała być „zadośćuczynieniem za grzech bluźnierstwa”.

Zaremba o spektaklu „Klątwa": robiony przez złych ludzi dla innych złych ludzi

„Klątwa” to „luźny zbiór scenek”, z których „nic nie wynika” – ocenił publicysta tygodnika „wSieci” Piotr Zaremba po obejrzeniu kontrowersyjnego...

zobacz więcej

– Protestujemy w ten sposób przeciwko spektaklowi „Klątwa”. Jest to okropne bluźnierstwo. Modlimy się, by wynagrodzić Panu Bogu za ten grzech. Uważamy, że to nie jest przypadek, że takie rzeczy się dzieją i to jest po prostu bluźnierczy terror. Chce się przyzwyczaić ludzi do oglądania ohydy, do koegzystencji z ohydą, z bluźnieniem Panu Bogu – tłumaczy Stanisław Sadowski z Krucjaty Młodych.

„Stop bluźnierstwom”

Zebrani przed Teatrem Powszechnym trzymali transparenty m.in. „Stop bluźnierstwom”, „Nie chcemy dotacji dla profanacji” czy „Kultura, nie bluźnierstwa”. Niektórzy mieli na sobie czerwone płaszcze z białymi krzyżami. Kilkakrotnie odmówili różaniec.

– Zebraliśmy się tu spontanicznie, dołączyły do nas także inne środowiska w szczególności darczyńcy Instytutu, Radio Maryja, mieszkańcy Pragi. Na razie nie planujemy kolejnych takich spotkań, ale myślę, że powinny się jeszcze odbyć takie protesty, na pewno na zakończenie serii tych spektakli – mówił Sadowski ze stowarzyszenia działającego przy Instytucie im. Ks. Piotra Skargi.

Spektakl Olivera Frljicia miał premierę w sobotę. Przedstawienie wywołało wiele kontrowersji – m.in. we wtorek przed teatrem protestowali przedstawiciele środowisk narodowych.

Prokuratura Okręgowa Warszawa-Praga wszczęła z urzędu dochodzenie „w sprawie obrazy uczuć religijnych poprzez publiczne znieważenie przedmiotu czci religijnej oraz w sprawie publicznego nawoływania do popełniania zbrodni zabójstwa w trakcie spektaklu”.

„To nie sztuka, to kloaka”. Narodowcy przed Teatrem Powszechnym

Około 100 przedstawicieli środowisk narodowych zebrało się we wtorkowy wieczór przed warszawskim Teatrem Powszechnym, aby zaprotestować przeciwko...

zobacz więcej

Znamiona bluźnierstwa

Konferencja Episkopatu Polski napisała w komunikacie, że „spektakl ma znamiona bluźnierstwa”; Wskazywano, że aktorzy profanowali krzyż, przez co ranione są uczucia religijne chrześcijan, dla których jest on świętością oraz że „znieważa się w nim osobę św. Jana Pawła II, co jest szczególnie bolesne dla Polaków”.

W czwartek portal wpolityce.pl opublikował wypowiedź prezesa TVP Jacka Kurskiego, który informował, że TVP zerwała współpracę z aktorką Julią Wyszyńską, która w „Klątwie” wystąpiła. – Ta pani sama podjęła decyzję o zerwaniu współpracy z TVP, dokonując aktu zbezczeszczenie postaci świętego Jana Pawła II. Takich rzeczy nie można akceptować – mówił Kurski.

Wyszyńska występowała w serialu „Na dobre i na złe” w TVP2; jednak jej postać już jakiś czas temu zniknęła z serialu.

Teatr Powszechny, w przesłanym komunikacie, tłumaczył, że „spektakl »Klątwa« jest integralną całością, a wszelkie sceny są jedynie odzwierciedleniem wizji artystycznej”.

„Spektakl ma na celu pokazanie różnych ideologicznych postaw i oddanie głosu różnym stanowiskom, dlatego powinien być analizowany, jako całościowa wizja artystyczna, a nie jako zbiór oderwanych od siebie scen pozbawionych kontekstu. Należy również pamiętać, że tego, co pokazywane jest w ramach przedstawienia teatralnego, nie można traktować jako działań czy zdarzeń dziejących się rzeczywiście” – dowodzą władze placówki, zaznaczając że „wolność twórczości artystycznej jest zagwarantowana w Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej”. Komunikat zawiera też prośbę o „niedokonywanie manipulacji treścią przedstawienia”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej