RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

Zaostrza się protest Indian przeciwko budowie rurociągu w Dakocie Północnej

Protesty Indian trwają od kwietnia ubiegłego roku (fot. Reuters/Stephen Yang)

Do środy demonstranci mieli opuścić prowizoryczne obozowisko, które zajmowali od kilku miesięcy. Kilkadziesiąt osób nie zastosowało się do ultimatum policji, 9 zostało aresztowanych.

Ostatnia bitwa Indian Dakota. Nafciarze krytykują wstrzymanie budowy rurociągu

Amerykańska branża paliwowa krytykuje Biały Dom za decyzję o wstrzymaniu budowy rurociągu, którego trasa przebiegać ma od Północnej Dakoty do...

zobacz więcej

Przez prawie gotowy ropociąg miała być transportowana ropa z łupków z Dakoty Północnej, przez Południową aż do Illinois, a stamtąd miała trafić do rafinerii nad Zatoką Meksykańską. Wartość inwestycji to prawie 4 miliardy dolarów.

Indianie z plemienia Standing Rock Sioux z Dakoty Północnej twierdzą, że ropociąg zanieczyści wodę pitną z rzeki Missouir i zbezcześci święte miejsca, gdzie od wieków byli chowani ich przodkowie. Indianie twierdzą też, że otrzymali te tereny od białych kolonizatorów.

Protesty rozpoczęły się w kwietniu, domagali się przerwania inwestycji. Latem Indianie wnieśli pozew przeciw budowie ropociągu, argumentując, że rozpoczęto ją bez konsultacji z samorządem ich wspólnoty. Sąd federalny w Waszyngtonie wydał orzeczenie na niekorzyść plemienia. Ponad tysiąc Indian, w tym przedstawiciele innych plemion oraz solidaryzujących się z nimi działaczy rozbiło obozowisko na terenie budowy.

W grudniu 2016 roku korpus inżynieryjny amerykańskiej armii wydał oświadczenie, że nie zatwierdzi rurociągu, agencja stwierdziła, że nalazły poszukać innej trasy. Tymczasem prezydent Trump podpisał dekret, który zezwala na dokończenie budowy ropociągu. Rurociąg powinien być gotowy już w przyszłym miesiącu. W Dakocie Północnej znajduje się rezerwat Pine Ridge, znany jako jedno z najbiedniejszych miejsce w USA. W latach 70. ubiegłego wieku był on terenem radykalnego ruchu Indian, którzy domagali się uznania ich praw wynikających z traktatów zawieranych przez rząd USA z plemionami.

źródło:
Zobacz więcej