„Sprawa Kijanko pokazuje, jak patologiczny mamy system”

– Jeśli jeszcze przez pół roku pani prokurator będzie tak udawać chorą, może przejść w stan spoczynku. Może doprowadzić do sytuacji, gdzie będzie pobierać wynagrodzenie, mimo że nie będzie pracować. To pokazuje, jak bardzo mamy patologiczny system sądowniczy i prokuratorski – powiedział w programie „Kwadrans polityczny” TVP1 Piotr Apel, poseł Kukiz’15.

„Po wybuchu afery Amber Gold nikt nie został rozliczony i ukarany”

– Wiedza o tej całej sprawie była wśród ludzi rządzących powszechna, ale nie wiadomo, dlaczego nikt nic nie zrobił. Dla mnie bardzo istotny jest...

zobacz więcej

– To nie pierwszy raz, kiedy prokurator Barbara Kijanko nie pojawia się przed komisją śledzą ds. Amber Gold. Wcześniej zgłaszała, że nie przyjdzie ze względu na swój stan zdrowia. Komisja wystosowała specjalny wniosek o zbadanie jej stanu po to, by lekarze biegli mogli stwierdzić, czy może wziąć udział w przesłuchaniu – podkreślił Piotr Apel.

– Jeśli jeszcze przez pół roku pani prokurator będzie tak udawać chorą, może przejść w stan spoczynku. Może doprowadzić do sytuacji, gdzie będzie pobierać wynagrodzenie, mimo że nie będzie pracować. To pokazuje, jak bardzo mamy patologiczny system sądowniczy i prokuratorski – dodał.

Zdaniem posła Kukiz’15 ta sytuacja pokazuje, „jak bardzo niepoważnie możemy traktować prawo, jeżeli znamy kruczki”, które pomagają nam dokonywać uników. – Jak w soczewce widać obraz państwa, które jest źle zorganizowane – podkreślił Apel. Przekonywał, że jego partia proponuje zmiany systemowe, które pozwolą odmienić kraj.

– W sprawie Amber Gold to chyba jest już jasno wyartykułowane przez wszystkie opcje polityczne, po prostu państwo nie zadziałało – zaznaczył Apel, wskazując na funkcjonowanie prokuratury.

„Wybrali Polskę na chłopaka do bicia”. Jaki o raporcie wewnętrznym KE

– To jest nieprawdopodobne. Wszystkie badania opinii publicznej potwierdzają, że poczucie bezpieczeństwa obywateli wzrasta – powiedział TVP Info...

zobacz więcej

„Nikt nie kontestuje nagonki na Polskę?”

W programie poruszono również wątek sporu wokół Trybunału Konstytucyjnego, który przybrał wymiar międzynarodowy. Wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans powiedział unijnym komisarzom, że nie jest zadowolony z odpowiedzi Polski na zalecenia w sprawie praworządności. Może poprosić o dyskusję na ten temat w gronie ministrów do spraw europejskich.

– Mam wrażenie, że Prawo i Sprawiedliwość i MSZ nie robi nic albo za mało, żeby wytłumaczyć przedstawicielom innych krajów, że sprawa nie jest dramatyczna – zaznaczył Apel. – Wskazując czyjeś niekompetencje naprawdę nie zbuduje się relacji na tyle silnej, żeby osiągnąć swój cel. Mało tego, europosłowie z Polski też powinni być zaangażowani w pracę z innymi kolegami z parlamentu, po to żeby wszystkie wątpliwości wobec Polski były również kontrowane z pozycji innych krajów – zaznaczył.

– Nie jestem w stanie zrozumieć, dlaczego nikt tak naprawdę za Polską się nie wstawia w Unii Europejskiej. Dlaczego nikt nie kontestuje takiej nagonki, która często pojawia się na Polskę? – dodał.

źródło:
Zobacz więcej