
W Domu Polonii w Warszawie o godz. 17:00 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Tajemnice Pałacu Saskiego: Złamanie Szyfrów Enigmy”. Tytuł nawiązuje do sukcesu trzech polskich kryptologów z 1932 roku: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.
Trzej Polacy, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma, zostali uhonorowani Kamieniem Milowym IEEE. To prestiżowa nagroda największej na...
zobacz więcej
To właśnie w Pałacu Saskim, gdzie mieściła się siedziba Sztabu Głównego WP, młodzi matematycy pracujący dla polskiego wywiadu zbudowali replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Umożliwiło to deszyfrowanie tajnych depesz niemieckich, co w czasie wojny pomogło aliantom odnieść sukcesy między innymi w bitwie o Anglię, o Atlantyk, a także w zwycięstwie pod Falaise.
Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma została skonstruowana w latach 20-tych. Aby odszyfrować wiadomość przekazywaną za pomocą tego urządzenia, odbiorca musiał mieć identyczną maszynę i klucz depeszy. Wyjątkowość urządzenia polegała na opracowaniu nie lingwistycznej, jak do tej pory, ale matematycznej metody kodowania wiadomości.
Wymazani z pamięci
W Polsce powojennej długo pomijano wysiłek i zasługi naszych kryptologów, wymazywano ich z powszechnej pamięci, a sukces złamania Enigmy przypisywano wywiadowi brytyjskiemu. Pierwsze informacje, wskazujące na to, że Polacy mieli wkład w rozszyfrowanie Enigmy ukazały się na początku lat 70-tych. Oficjalnie jednak Brytyjczycy przyznali, że tak było, dopiero po przystąpieniu Polski do NATO w 1999 roku.
84 lata temu-31 XII 1932-pol. matematycy (Rejewski, Różycki i Zygalski) złamali szyfr Enigmy https://t.co/unAhIGgvcM pic.twitter.com/bOK0yP3SYD
— Historia Dyplomacji (@HistDyplomacji) 31 grudnia 2016