RAPORT

Pogarda

Oni złamali szyfr Enigmy. Spotkanie w Domu Polonii w Warszawie

Matematycy, którzy złamali Enigmę (fot. Wikipedia)
Matematycy, którzy złamali Enigmę (fot. Wikipedia)

Najnowsze

Popularne

W Domu Polonii w Warszawie o godz. 17:00 odbędzie się pierwsze spotkanie z cyklu „Tajemnice Pałacu Saskiego: Złamanie Szyfrów Enigmy”. Tytuł nawiązuje do sukcesu trzech polskich kryptologów z 1932 roku: Mariana Rejewskiego, Jerzego Różyckiego i Henryka Zygalskiego.

Polscy matematycy uhonorowani po latach za złamanie szyfru Enigmy

Trzej Polacy, którzy złamali kod maszyny szyfrującej Enigma, zostali uhonorowani Kamieniem Milowym IEEE. To prestiżowa nagroda największej na...

zobacz więcej

To właśnie w Pałacu Saskim, gdzie mieściła się siedziba Sztabu Głównego WP, młodzi matematycy pracujący dla polskiego wywiadu zbudowali replikę niemieckiej maszyny szyfrującej Enigma. Umożliwiło to deszyfrowanie tajnych depesz niemieckich, co w czasie wojny pomogło aliantom odnieść sukcesy między innymi w bitwie o Anglię, o Atlantyk, a także w zwycięstwie pod Falaise.

Niemiecka maszyna szyfrująca Enigma została skonstruowana w latach 20-tych. Aby odszyfrować wiadomość przekazywaną za pomocą tego urządzenia, odbiorca musiał mieć identyczną maszynę i klucz depeszy. Wyjątkowość urządzenia polegała na opracowaniu nie lingwistycznej, jak do tej pory, ale matematycznej metody kodowania wiadomości.

Wymazani z pamięci

W Polsce powojennej długo pomijano wysiłek i zasługi naszych kryptologów, wymazywano ich z powszechnej pamięci, a sukces złamania Enigmy przypisywano wywiadowi brytyjskiemu. Pierwsze informacje, wskazujące na to, że Polacy mieli wkład w rozszyfrowanie Enigmy ukazały się na początku lat 70-tych. Oficjalnie jednak Brytyjczycy przyznali, że tak było, dopiero po przystąpieniu Polski do NATO w 1999 roku.


Odznaczeni po latach

W 2000 roku Rejewski, Różycki i Zygalski zostali odznaczeni pośmiertnie Krzyżami Wielkimi Orderu Odrodzenia Polski. Na pamiątkę sukcesu polskich matematyków 25 stycznia jest obchodzony Dzień Kryptologii. Święto zostało ustanowione w 2007 roku, przez Wydział Matematyki i Informatyki Uniwersytetu imienia Adama Mickiewicza w Poznaniu.

W 2012 roku Senat RP podjął uchwałę w sprawie uczczenia pamięci polskich kryptologów. Uznano ich za wybitnych bohaterów II wojny światowej.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej