RAPORT

Prorosyjska era Tuska

„Arbeit macht frei” ponownie w Dachau. Niemiecki obóz odzyskał skradziony napis

Napis odnaleziono w Norwegii (fot. Flickr/ Sage Ross)
Napis odnaleziono w Norwegii (fot. Flickr/ Sage Ross)

Najnowsze

Popularne

Skradziony w 2014 roku żelazny napis „Arbeit macht frei” wrócił do obozu koncentracyjnego Dachau nieopodal Monachium. Władze placówki poinformowały, że oryginalna tablica nie wróci nad bramę, ale zostanie umieszczona w budynku muzeum.

Skradziona brama z napisem „Arbeit macht frei” z Dachau odnaleziona w Norwegii

Fragment żelaznej bramy z napisem „Arbeit macht frei” (Praca czyni wolnym), skradziony ponad dwa lata temu z byłego obozu koncentracyjnego w Dachau...

zobacz więcej

Napis o wymiarach 190 na 95 cm został skradziony w listopadzie 2014 roku. W listopadzie ubiegłego roku znaleziono go pod plandeką na parkingu w miejscowości Ytre Arna leżącej na północ od norweskiego Bergen. Nadal nie udało się złapać sprawców.

Wzorcowy obóz

Dachau to pierwszy obóz koncentracyjny założony przez nazistów. Powstał wiosną 1933 roku i był wzorem dla obozów śmierci na terenach okupowanych przez reżim hitlerowski. Łącznie trafiło do niego 200 tys. osób, początkowo przeciwników politycznych partii nazistowskiej, później między innymi jeńców sowieckich. Zginęło w nim ponad 40 tys. więźniów.

Obóz został wyzwolony w kwietniu 1945 roku przez wojska amerykańskie.

Zniknięcie napisu „Arbeit macht frei” było kolejnym tego typu. W grudniu 2009 roku skradziono taki napis z bramy muzeum Auschwitz-Birkenau. Zastąpiono go kopią, która była używana podczas renowacji oryginału.

Oryginalna tablica, pocięta na trzy części, została odzyskana 20 grudnia 2009 roku. Szwed Anders Hoegstroem, inicjator kradzieży, został skazany przez sąd w Krakowie na dwa lata i 8 miesięcy pozbawienia wolności za podżeganie do przestępstwa. W tym przypadku proces się nie odbył.

Współpracownicy Szweda Marcin A. oraz Andrzej S. zostali skazani na kary odpowiednio 2,5 roku oraz 2 lata i 4 miesiące pozbawienia wolności. Wszyscy oskarżeni ukarani także zostali nawiązkami w wysokości po 10 tys. zł.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej