Armia się rozrasta. Od 2015 r. przybyło 10 tys. żołnierzy

W Wojsku Polskim przybyło żołnierzy (fot. Marcin Sochacki/TVP)

W 2016 roku nastąpił wzrost liczby żołnierzy, jednocześnie minister obrony Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę najwyższych kadr, która np. w Sztabie Generalnym objęła 90 proc. stanowisk – oświadczyło w środę MON.

Obrona terytorialna faktem. Jak zostać jej żołnierzem?

Rząd przyjął projekt ustawy dotyczącej powołania nowego samodzielnego rodzaju sił zbrojnych, czyli Wojsk Obrony Terytorialnej. Zgodnie z...

zobacz więcej

Informacja o zmianach na stanowiskach dowódczych i kierowniczych to w środę temat zamkniętego posiedzenia sejmowej komisji obrony. Chodzi o zmiany w Sztabie Generalnym WP, Dowództwie Generalnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Dowództwie Operacyjnym RSZ, dowództwach komponentów lądowego, powietrznego, morskiego i specjalnego, w Żandarmerii Wojskowej, dywizjach, brygadach oraz na uczelniach wojskowych.

W związku z posiedzeniem komisji Centrum Operacyjne MON podało, że nastąpił wzrost liczby żołnierzy z 96 tys. w roku 2015 do 106 tys. w roku 2017.

„Powstrzymano falę odejść z armii oficerów i szeregowych. Poprzednie kierownictwo MON prowadziło politykę zmniejszania liczebności polskiej armii. O ile w roku 2015 odeszło o 528 więcej żołnierzy niż planowano (...), to w roku 2016 odeszło o 656 mniej niż było zaplanowane (zakładano odejście 5500, a odeszło 4844)” – głosi komunikat.

Jak podał resort, „wzrosła liczba oficerów kształconych na wyższych uczelniach, z 490 w roku 2015 do 906 w roku 2017”. Awansowano ponad 27 tys. szeregowych, podoficerów i oficerów w tym 25 generałów.

Generał Jarosław Mika nowym dowódcą generalnym RSZ

Prezydent podpisał nominację dla nowego dowódcy generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Zostanie nim gen. Jarosław Mika, dowodzący do tej pory 11....

zobacz więcej

Zmiany na kluczowych stanowiskach

„Równocześnie minister obrony narodowej Antoni Macierewicz przeprowadził szeroką wymianę kadr na najwyższych stanowiskach w jednostkach operacyjnych, każdorazowo zastępując oficerów dobranych przez Platformę Obywatelską oficerami o dużym doświadczeniu bojowym w Iraku i Afganistanie i przeszkolonych we współpracy z wojskami NATO” – napisano.

„W Sztabie Generalnym zmiany objęły 90 proc. stanowisk dowódczych, a w Dowództwie Generalnym 82 proc” – poinformowało MON. Ministerstwo przypomina nominacje nowego szefa Sztabu Generalnego WP gen. broni Leszka Surawskiego, dowódcę generalnego gen. dyw. Jarosława Mikę, dowódcy operacyjnego gen. dyw. Sławomira Wojciechowskiego oraz dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej gen. bryg. Wiesława Kukułę.

Posiedzenie komisji zostało zwołane na wniosek PO. Posłowie Platformy wyrazili w środę oburzenie decyzją o zamknięciu posiedzenia komisji. Klub PO zapowiedział wystąpienie o informację rządu w Sejmie na temat serii odejść z wojska, m.in. wysokich rangą dowódców.

źródło:

Zobacz więcej