RAPORT

CELEBRYCI, POLITYCY I WŁADZE TVN WZIĘŁY SZCZEPIONKI MEDYKÓW

SpaceX opóźnia cumowanie statku Dragon do stacji kosmicznej ISS

Statek Dragon wiezie 2,5 tony ładunku złożonego m.in. z zapasów (fot. REUTERS/Joe Skipper)

W związku z błędem systemu nawigacji amerykańska firma SpaceX podjęła w środę decyzję o opóźnieniu cumowania towarowego statku kosmicznego Dragon do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS). Operacja zostanie najprawdopodobniej ponowiona w czwartek.

Falcon 9 ruszył w kosmos. Pierwsza misja rakiety SpaceX

Z przylądka Canaveral wystartowała rakieta Falcon 9. Ma ona wynieść na orbitę okołoziemską bezzałogowy statek towarowy Dragon.

zobacz więcej

Jak podało SpaceX, statek Dragon znajdował się w odległości około 1,6 km od ISS, kiedy wystąpił błąd w systemie GPS. Komputery wstrzymały automatycznie zbliżenie się Dragona do stacji kosmicznej. W związku z tym błędem SpaceX podjęła decyzję o przerwaniu podejścia i wycofaniu statku.

Amerykańska agencja kosmiczna NASA podała później, że nikomu z sześcioosobowej załogi ISS nie groziło niebezpieczeństwo. SpaceX podkreśla, że zna przyczyny zaistniałego problemu i postara się go rozwiązać przed następną próbą dokowania do ISS, która ma być podjęta w czwartek.

To pierwszy raz, kiedy SpaceX musiała w ostatniej chwili odwołać podejście do stacji kosmicznej. Misje tego typu prowadzi od 2012 roku. Statek Dragon wiezie 2,5 tony ładunku złożonego z zapasów i materiałów do badań dla astronautów na ISS.

źródło:

Zobacz więcej