„To państwo trzeba będzie wiele lat naprawiać”

– Jesteśmy po całym etapie naszej pracy jeśli chodzi o ocenę KNF i NBP. Te dwa dzisiejsze przesłuchania były kluczowymi dlatego, że z jednej strony przesłuchiwany był były prezes NBP, z drugiej były przewodniczące KNF. To dwie niezwykle istotne instytucje, które powinny podjąć szereg działań w sprawie Amber Gold – mówił w programie „Gość Wiadomości” Jarosław Krajewski z PiS.

Belka: to nieprawda, że NBP nie zrobił nic w sprawie Amber Gold

– Rozmawiałem z premierem Tuskiem przez telefon, gdy dowiedziałem się, że Amber Gold inwestuje w tanie linie lotnicze – powiedział były prezes...

zobacz więcej

We wtorek przed komisją śledczą ds. Amber Gold zeznawali były prezes Narodowego Banku Polskiego Marek Belka oraz były przewodniczący KNF Andrzej Jakubiak.

Belka kierował Narodowym Bankiem Polskim od czerwca 2010 r. do czerwca 2016 r. Poseł PiS Marek Suski pytał świadka, kiedy dowiedział się o sprawie Amber Gold i dlaczego nie informował o niej. – Panie pośle, a o czym tu było informować. Przecież trochę oleju posiadający w głowie człowiek jak spojrzał na reklamę, która obiecuje gwarantowany dochód 13 proc., to już wiadomo było, że to jest gruby przekręt – stwierdził Belka.

Szefowie Amber Gold i prok. Kijanko staną wkrótce przed komisją śledczą

Przesłuchania szefów Amber Gold Marcina i Katarzyny P. planowane są na 28 i 29 marca br. – wynika z harmonogramu przesłuchań kolejnych świadków...

zobacz więcej

„Słabość państwa polskiego”

Zdaniem Jarosława Krajewskiego gdy głębiej sięgamy do dokumentacji i zapoznajemy się z wyjaśnieniami, to widzimy obraz państwa teoretycznego PO. – To państwo trzeba będzie wiele lat naprawiać. Każda instytucja, mimo że miała wiedzę, że istnieje piramida finansowa, nic z tą wiedzą nie robiła – stwierdził. Podobnego zdania jest Tomasz Rzymkowski z Kukiz’15.

– To pokazuje pewną słabość państwa polskiego. Drugi dzisiejszy świadek to były premier, były prezes NBP i minister finansów, a on z taką łatwością, finezją, poucza zwykłych Polaków, że są niedouczeni: nie wiecie, nie umiecie liczyć, czytać. Tak wyraża się osoba, która piastowała najważniejsze funkcje w państwie – powiedział.

Dodał, że Belka powiedział wprost, że wszyscy o tym wiedzieli, a sprawa Amber Gold była spychana na organ państwa, który kompletnie nie działał pod rządami PO, czyli na prokuraturę. – Premier rządu Donald Tusk wiedział o tej sytuacji, ale niestety żadnych kroków nie uczynił – stwierdził.

Dwa zawiadomienia do prokuratury

Krajewski pytany, czy na tym etapie śledztwa wyciągnięte zostały już jakieś wnioski, odpowiedział, że tak. – My już złożyliśmy dwa zawiadomienia do prokuratury. Była to jednogłośna decyzja wszystkich dziewięciu członków komisji śledczej – powiedział. Dodał, że bardzo istotne będzie przesłuchanie byłego premiera Donalda Tuska.

– To istotny element, jeśli zwrócimy uwagę na to, że ze spółką zależną od Amber Gold, czyli OLT Express współpracował syn Donalda Tuska – powiedział. Poseł Kukiz’15 zwrócił uwagę, że Marek Belka jest jedyną osobą, która nie atakuje Marcina P., tylko społeczeństwo, które dało się nabrać. – W wizji Belki państwo to dżungla, w której człowiek musi sam sobie radzić – powiedział. Krajewski stwierdził natomiast, że komisja od początku bada, czy nad Amber Gold był parasol polityczny.źródło:
Zobacz więcej