RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wyższa prognoza JP Morgan dla polskiego PKB. Eksperci szacują wzrost o 3,4 proc.

Eksperci giganta optymistycznie o wzroście PKB (fot. flickr.com/Håkan Dahlström)
Eksperci giganta optymistycznie o wzroście PKB (fot. flickr.com/Håkan Dahlström)

Ekonomiści JP Morgan podwyższyli prognozę dynamiki polskiego PKB w 2017 r. do 3,4 proc. wobec 3 proc. prognozowanego wcześniej, a w 2018 r. do 3,2 proc. z 3,1 proc. Ich zdaniem w 2017 r. inflacja nie osiągnie celu NBP, a pierwsze podwyżki stóp procentowych nastąpią w połowie 2018 r.

GUS: inflacja rok do roku wzrosła o 0,8 proc.

Ceny towarów i usług konsumpcyjnych – według szybkiego szacunku – w grudniu 2016 r., w stosunku do poprzedniego miesiąca, wzrosły o 0,7 proc. Z...

zobacz więcej

„Nadal oczekujemy, że momentum wzrostowe będzie umiarkowane w I kw. 2017 r., gdyż normalizować się będą zapasy. NBP spodziewa się w tym roku wzrostu o 3,6 proc. i ta prognoza jest według nas coraz bardziej prawdopodobna. Niemniej, nie wydaje nam się, żeby nawet taki wynik skłonił Radę Polityki Pieniężnej do zacieśniania polityki – chyba, że osiągnięty zostanie cel inflacyjny” – napisali ekonomiści JP Morgan. Ich zdaniem inflacja nie dotrze jednak do celu NBP w 2017 r.

„Dalszy wzrost inflacji powinien być stopniowy, ale przekroczenie celu inflacyjnego wydaje się nieosiągalne. Spodziewamy się, że po osiągnięciu szczytu na poziomie 2,2 proc. rok do roku na przełomie marca i kwietnia, inflacja ustabilizuje się bliżej 2 proc. rok do roku do czego przyczyni się obniżka taryf na paliwo gazowe. Ze względu na efekty bazowe, inflacja zakończy rok w okolicach dolnego przedziału odchyleń od celu inflacyjnego (1,5 proc. – przyp. red. PAP)” – napisali.

„Dopiero gdy zarówno inflacja CPI, jak i bazowa trwale przekroczą 1,5 proc. spodziewamy się, że NBP rozpocznie zacieśnianie polityki pieniężnej – z naszych prognoz wynika, że nastąpi to w połowie 2018 r., co zbiegnie się w czasie z prawdopodobnym końcem skupu aktywów przez EBC. Łącznie w 2018 roku spodziewamy się podwyżek o 50 pb” – dodali.

źródło:

Zobacz więcej