„Polski rząd nie będzie popierał kandydatury Tuska, ale też nie będzie do niego zniechęcał”

– Obóz władzy nie mówi, że będzie przeciw. Zresztą bycie przeciw, jeśli byłaby większość w sensie formalnym, niczego by nie zmieniało – powiedział w „Czterech stronach” dr Paweł Kowal z PAN o szansach Donalda Tuska na reelekcję. Jego zdaniem, polski rząd nie będzie go popierał, ale też nie będzie do niego zniechęcał. – Zagłosują za nim kraje Europy Środkowej. I tak to się skończy – ocenił Kowal.

Premier Beata Szydło: niech Tusk przedstawi wizję przyszłości UE

– Nie personalia są najważniejsze, ale skoncentrowanie się na reformie Unii Europejskiej. Niech i Donald Tusk się w tej sprawie wypowie, niech...

zobacz więcej

Dr Paweł Kowal z PAN oceniając postawę polskiego rządu wobec kandydatury Donalda Tuska na kolejną kadencję szefa Rady Europejskiej powiedział, że jest w tym element targu doskonałego. – Obóz władzy nie mówi, że będzie przeciw. Z resztą bycie przeciw, jeśli byłaby większość w sensie formalnym niczego by nie zmieniało. Trudno sobie wyobrazić, aby wybrano przewodniczącego Rady Europejskiej przeciwko państwu, z którego on pochodzi. Ale powiedzenie: my nie poprzemy oznacza, że można się wstrzymać albo nie uczestniczyć w głosowaniu. A wtedy sytuacja jest zupełnie inna – zauważył.

Jego zdaniem w tym przypadku będziemy mieli warstwę deklaracji, polemik politycznych oraz świat rzeczywisty, w którym, według Kowala, Donald Tusk raczej zostanie wybrany. – Rząd polski nie będzie go popierał, ale też nie będzie zniechęcał. Zagłosują za nim kraje Europy Środkowej. I tak to się skończy – powiedział dr Kowal.źródło:
Zobacz więcej