Pobili i związali księdza. Sąd zdecydował o areszcie dla dwóch napastników

Ksiądz został pobity przy plebanii (fot. TVP Gdańsk)

O tymczasowym aresztowaniu dwóch mężczyzn w wieku 19 i 21 lat, którym zarzucono rozbój na księdzu, zdecydował w piątek Sąd Rejonowy w Wejherowie. Duchowny został pobity w stopniu zagrażającym życiu, był więziony przez kilka godzin, zrabowano mu 20 tys. zł.

Uchodźca pociął księdza, bo ten odmówił mu pieniędzy

Kolejny ksiądz zaatakowany przez migranta w ostatnich dniach. W belgijskiej miejscowości Lanaken został raniony 65-letni Jos Vanderlee. Napastnik...

zobacz więcej

O postanowieniu sądu poinformowała PAP zastępca prokuratora rejonowego w Wejherowie Iwona Wojciechowska-Kazub. Wyjaśniła, że sąd, podejmując decyzję, przychylił się do argumentów śledczych. Ci we wniosku dotyczącym aresztu powołali się na wysoki wymiar kary mogącej grozić podejrzanym - do 15 lat więzienia, a także możliwość mataczenia ze strony podejrzanych.

19- i 21-latka zatrzymała w środę policja w Lęborku. Obaj są mieszkańcami powiatu wejherowskiego.

W czwartek prokuratura postawiła im zarzuty dokonania rozboju z użyciem niebezpiecznego narzędzia (młotka, klucza samochodowego i paralizatora). Śledczy uznali też, że działania mężczyzn „w sposób bezpośredni zagrażały życiu” duchownego.

Dżihadyści, którzy zamordowali księdza mieli przy sobie ostrą broń

Dwaj dżihadyści, którzy zaatakowali kościół w Normandii, brutalnie zabijając księdza, byli uzbrojeni nie tylko w noże, ale mieli przy sobie także...

zobacz więcej

W czasie czwartkowego przesłuchania jeden z mężczyzn przyznał się do rozboju, drugi nie. Obaj udzielili szerokich wyjaśnień, których treść pokrywała się „w znacznym stopniu” z relacją księdza. – Każdy z podejrzanych w wyjaśnieniach pomniejszał swoją rolę w zdarzeniu – zaznaczyła Wojciechowska-Kazub, dodając, że dwaj młodzi mężczyźni znali wcześniej duchownego.

Uderzyli w głowę

Do rozboju doszło 8 lutego wieczorem. Z ustaleń prokuratury wynika, że ksiądz z Kąpina został napadnięty, gdy - po powrocie z wieczornej mszy - wjechał autem do garażu przy plebanii. Tam, zaatakowali go dwaj sprawcy i kilkukrotnie uderzyli w głowę. Duchowny stracił na chwilę przytomność.

Napastnicy skrępowali ręce i nogi duchownego taśmą, a następnie przenieśli go na plebanię, gdzie - również używając taśmy - unieruchomili go na krześle i zakleili mu oczy i usta. Następnie wymusili na duchownym wskazanie miejsca, w którym trzyma pieniądze.

Według śledczych, 19- i 21-latek co jakiś czas opuszczali budynek i gdzieś odjeżdżali. Po kilku godzinach księdzu udało się wezwać pomoc. W szpitalu lekarze orzekli, że ma m.in. złamane żebra i urazy głowy, wymagające chirurgicznego szycia. Ksiądz nadal jest hospitalizowany. Z plebanii ukradziono 20 tys. zł.

źródło:

Zobacz więcej