Szef MON: polsko–ukraińska współpraca potrzebna Europie

Minister podziękował za uruchomienie polskiego programu w telewizji ukraińskiej (fot. P. Tracz/KPRM)

– Dwustronna współpraca między Polską i Ukrainą jest potrzebna Europie wobec agresywnej postawy Rosji - powiedział w piątek minister obrony Antoni Macierewicz po spotkaniu z przebywającymi w Polsce ukraińskimi parlamentarzystami.

Szef MON oczekuje od NATO pomocy w wyjaśnieniu katastrofy smoleńskiej

Szef MON podkreślił, że Polska oczekuje pełnej współpracy przede wszystkim w dziedzinie przekazania wszystkich informacji, jakie zarówno NATO, jak...

zobacz więcej

– Nasza współpraca układa się bardzo dobrze – powiedział szef MON. Podkreślił, że na zakończonym dzień wcześniej w Brukseli spotkaniu ministrów obrony państw NATO poruszył temat Ukrainy. Dodał, że sekretarz obrony USA James Matis „jednoznacznie wypowiedział się w sprawie konieczności przywrócenia integracji terytorialnej Ukrainy, Gruzji, wszystkich krajów które padły ofiarą agresji ze strony rosyjskiej”.

Jak powiedział Macierewicz, Polskę i Ukrainę łączą „wspólne doświadczenia tragiczne, ale także wspólne doświadczenia wspaniałe”.

– Liczę na to, że przezwyciężenie złej przeszłości pozwoli na potwierdzenie współdziałania i współpracy polsko-ukraińskiej, tak potrzebnej wobec agresji rosyjskiej zagrażającej całej Europie – oświadczył szef MON.

Współprzewodniczący grupy parlamentarnej w Radzie Najwyższej Ukrainy ds. kontaktów międzynarodowych z Rzecząpospolitą Polską Mykoła Kniażycki zaznaczył, że jest to pierwsza tak duża wizyta grupy parlamentarnej od dwóch lat.

– Ostatniej nocy, kiedy byliśmy tu w Polsce, trzech ukraińskich żołnierzy zginęło koło Doniecka, 10 zostało rannych. Musimy wszystko robić razem, żeby ta wojna się skończyła i żeby agresor nie był na ukraińskiej ziemi, i oczywiście na ziemi europejskiej – mówił po polsku Kniażycki. Pytany, jakiego wsparcia Ukraina oczekuje od Polki, powiedział, że chodzi o „wsparcie polityczne w Unii Europejskiej”.

MON: działania w sprawie CEK NATO były zgodne z prawem

Decyzje podejmowane na polecenie szefa MON przez jego ówczesnego pełnomocnika ds. utworzenia CEK NATO Bartłomieja Misiewicza, oficerów SKW i ŻW...

zobacz więcej

„Szef MON znanym przyjacielem Ukrainy”

Kniażycki ocenił, że obecnie na Ukrainie atmosfera sprzyja staraniom o akcesję do NATO. Wyraził nadzieję, że referendum w tej sprawie wykaże poparcie dla wstąpienia do sojuszu. Macierewicz podkreślił, że wejście do NATO to nie jednorazowy akt, lecz proces.

Kniażycki nazwał Macierewicza „znanym przyjacielem Ukrainy”, przypominał wsparcie polskich władz i społeczeństwa dla tego kraju; szef MON dziękował za uruchomienie polskiego programu w telewizji ukraińskiej.

W czwartek i piątek przebywa w Polsce 11 deputowanych z różnych frakcji Rady Najwyższej Ukrainy, należących do polsko-ukraińskiej grupy parlamentarnej. Z delegacją Ukraińsko-Polskiej Grupy Przyjaźni spotkał się w czwartek wicemarszałek Sejmu Ryszard Terlecki

źródło:

Zobacz więcej