„Są sprawy ważniejsze niż śmierć”. Wyjątkowy film o „Ince”

Danuta Siedzikówna „Inka” została zamordowana przez komunistyczne władze (fot. IPN)

28 lutego w warszawskim kinie Luna odbędzie się premiera filmu dokumentalnego „Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” – pisze „Nasz Dziennik”. W obrazie zebrano między innymi wypowiedzi członków rodziny sanitariuszki zamordowanej przez władze komunistyczne.

„Wyklęty” wkrótce w kinach. „Bohaterowie nie ze spiżu, ale z krwi i kości”

Wyklęty to określenie żołnierza walczącego z komunistyczną władzą o wolną Polskę, które na dobre wróciło do powszechnej świadomości. To zasługa nie...

zobacz więcej

Reżyserem godzinnego filmu o Danucie Siedzikównie jest Jacek Frankowski. Dokument zawiera szereg wywiadów z członkami rodziny „Inki”, żołnierzami AK-WiN i historykami.

Film był konsultowany z historykami, między innymi z Instytutu Pamięci Narodowej.

„Inka. Są sprawy ważniejsze niż śmierć” został zrealizowany na zlecenie Lasów Państwowych. Sanitariusza miała powiązania z tą instytucją. – Jej ojciec Wacław Siedzik był leśnikiem – tłumaczy rzecznik Lasów Państwowych Anna Malinowska.

Ciężkie śledztwo

Danuta Siedzikówna urodziła się 3 września 1928 roku. W wieku 15 lat złożyła przysięgę AK i odbyła szkolenie sanitarne. Służyła m.in. w wileńskiej AK. W czerwcu 1946 roku została wysłana do Gdańska po zaopatrzenie medyczne, tutaj aresztowało ją UB. Po ciężkim śledztwie została skazana na karę śmierci. Wyrok wykonano 28 sierpnia 1946 roku.

Wraz z „Inką” zginął – również skazany na śmierć – ppor. Feliks Selmanowicz, ps. Zagończyk. Urodził się 6 czerwca 1904 r. w Wilnie. Jako ochotnik uczestniczył w wojnie polsko-bolszewickiej 1920 r. W czasie II wojny był m.in. żołnierzem 3. oraz 5. Wileńskiej Brygady AK mjr. „Łupaszki”, gdzie pełnił funkcję zastępcy dowódcy plutonu. Został aresztowany w lipcu 1946 roku.

Dopiero w 2014 udało się ustalić miejsce pochówku Siedzikówny, zaś w marcu 2015 potwierdzono tę informację. Uroczysty pogrzeb „Inki” i „Zagończyka” odbył się w sierpniu ubiegłego roku.

źródło:
Zobacz więcej