RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Ślimak jako ryba, marchewka to owoc, a teraz „elektryczna osoba prawna” – czym zajmuje się PE

Europosłowie chcą przepisów ws. robotów i sztucznej inteligencji (fot. Tomohiro Ohsumi / Stringer / Getty Images)
Europosłowie chcą przepisów ws. robotów i sztucznej inteligencji (fot. Tomohiro Ohsumi / Stringer / Getty Images)

Najnowsze

Popularne

Parlament Europejski wezwał do przyjęcia przez Unię Europejską wspólnych przepisów dla sektora robotyki, dotyczących przede wszystkim standardów etycznych i odpowiedzialności prawnej za wypadki i szkody spowodowane przez roboty.

Zamki z piasku, konopie, absurdalne szkolenia – zadziwiające dotacje z Unii

Często słychać narzekania, że Unia Europejska jest zbyt drobiazgowa i starania o dotacje to prawdziwa droga przez mękę. Okazuje się, że nie – a...

zobacz więcej

W przyjętej w Strasburgu rezolucji europarlament apeluje do Komisji Europejskiej, by przedstawiła propozycję unijnych przepisów prawa cywilnego dotyczących robotyki.

Zdaniem PE, konieczne byłoby między innymi wprowadzenie obowiązkowego systemu ubezpieczeń dla pojazdów bez kierowcy oraz utworzenie funduszu na odszkodowania dla ofiar wypadków spowodowanych przez… samochody bez kierowcy.

– W dalszej perspektywie należy rozważyć ustanowienie szczególnego statusu „elektrycznej osoby prawnej” dla najbardziej skomplikowanych i autonomicznych robotów, a także wyjaśnić kwestie odpowiedzialności cywilnej za szkody wyrządzone przez takie urządzenia – oceniają europosłowie.

Wraz z coraz szerszym wykorzystaniem robotów i sztucznej inteligencji pojawiają się też problemy związane z poszanowaniem prawa do prywatności i godności ludzkiej – przekonują europarlamentarzyści. Odpowiedzią ma być kolejna agencja – tym razem ds. robotyki i sztucznej inteligencji. Komisja miałaby pomagać władzom w spawach technicznych, etycznych i regulacyjnych.

Komisja będzie się tłumaczyć?

 – Rozumiem obawy dotyczące nadania robotom jakiegoś osobnego statusu. Musimy jednak wybiegać myślą w przyszłość. Nie mówimy tu o science fiction, postęp w robotyce jest ogromny i dzieje się na naszych oczach. Coraz częściej korzystamy z urządzeń w mniejszym lub większym stopniu sterowanych przez roboty – oświadczył polski eurodeputowany Tadeusz Zwiefka z Platformy Obywatelskiej, który zasiada w komisji prawnej PE, odpowiedzialnej za przygotowanie rezolucji.

Rezolucję poparło 396 europosłów, 123 było przeciw, a 85 wstrzymało się od głosu.

Rezolucja PE nie jest wiążąca dla Komisji Europejskiej, ale jeśli nie zdecyduje się ona zaproponować przepisów, o które zwracają się eurodeputowani, będzie musiała wyjaśnić powody takiej decyzji.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej