RAPORT

Propozycja podziału Ukrainy? Sikorski na cenzurowanym

Wyłudzili milion na azjatyckie podróbki luksusowych zegarków

Podróbki zegarków przechwycone przez policję w czasie jednej z akcji (fot. KSP)
Podróbki zegarków przechwycone przez policję w czasie jednej z akcji (fot. KSP)

Najnowsze

Popularne

Za pomocą 50 chińskich podróbek luksusowych zegarków sprytni gangsterzy wyłudzili milion złotych podatku VAT. Oszuści dokonywali fikcyjnego eksportu czasomierzy na Ukrainę, oficjalnie sprzedając je po 15-30 tys. zł za sztukę. Dwaj pomysłodawcy przekrętu zaangażowali do operacji przedsiębiorców z trzech województw, którzy za pomoc dostawali od 5 do 10 proc. wartości wyłudzonego podatku.

„Fabryka” fikcyjnych kosztów? CBŚP weszło do ubojni w Kutnie

Kutnowska ubojnia, uważana za jedną z największych w Europie Środkowej, była zdaniem prokuratury i CBŚP wykorzystywana do wyłudzania dziesiątków...

zobacz więcej

Nie jest niczym zaskakującym, że vatsterzy, czyli przestępcy wyłudzający zwrot podatku VAT, nieraz już dali dowód swojej pomysłowości w fikcyjnym eksporcie popularnych towarów. Za ich sprawą Polska była jednym z większych eksporterów na rynki europejskie telefonów komórkowych czy kawy.

Grupa, którą rozpracowali funkcjonariusze rzeszowskiego CBSP i Urzędu Kontroli Skarbowej, wykazała się nie tyle pomysłowością, co nie lada bezczelnością.

Nawet do 25 lat więzienia za wyłudzanie VAT-u. Nowy projekt resortu sprawiedliwości

Oszuści wyłudzający VAT będą mogli trafić na 25 lat do więzienia, jeśli skala wyłudzeń przekroczy 5 mln zł – przygotowanie takich rozwiązań w...

zobacz więcej

Porozumienie ponad granicami

Przestępcy postanowili wyłudzać VAT, importując na Ukrainę luksusowe zegarki. Aby uwiarygodnić przekręt, kupili – prawdopodobnie u azjatyckich producentów – 50 tanich podróbki czasomierzy dwóch popularnych, renomowanych firm. Dwaj pomysłodawcy przekrętu: Polak i Ukrainiec namówili do oszustwa przedstawicieli legalnych firm z województw: dolnośląskiego, małopolskiego, i podkarpackiego.

 – Proceder polegał na sfingowanym eksporcie tej samej partii towaru na Ukrainę. Ta sama przesyłka była wysyłana przez różne firmy, zaangażowane w przestępczą działalność. Zaraz po nadaniu „towaru” przestępcy składali deklaracje VAT, na podstawie których otrzymywali zwrot podatku. Dzięki temu od 2014 do końca 2016 roku oszuści wyłudzili milion złotych – mówi tvp.info Agnieszka Hamelusz, rzeczniczka CBŚP.

Szefowie legalnych firm dostawali od 5 do 10 proc. sumy podatku wyłudzonego na danym „transporcie”. Podczas akcji CBSP i UKS zatrzymano liderów grupy oraz ich 13 wspólników. Wszyscy usłyszeli zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonania licznych przestępstw karno-skarbowych. Liderom grozi do 10 lat więzienia, a członkom gangu do 5 lat więzienia.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej