Polski wynalazek pomoże leczyć skoliozę. Testy przebiegły pomyślnie

Dzięki derotatorowi leczenie skolioz może się okazać łatwiejsze i bezpieczniejsze (fot. Wiki/Silverjonny)

Nazywa się derotator i jest nadzieją dla chorych na skoliozę. Dzięki wynalazkowi polskiego lekarza dr. hab. Rafała Pankowskiego leczenie tej choroby może się okazać o wiele łatwiejsze i bezpieczniejsze.

Prestiżowy tytuł dla polskich lekarzy wojskowych. „Unikatowy projekt”

Lekarze z Wojskowego Instytutu Medycznego (WIM) w Warszawie zdobyli główną nagrodę w konkursie prac naukowych podczas konferencji amerykańskich...

zobacz więcej

Urządzenie to niewielki metalowy przedmiot, za pomocą którego lekarz chwyta przekrzywione kręgi i przywraca do normalnej pozycji. Jest wyposażony w specjalny wskaźnik, dzięki któremu można określić krytyczną siłę korekcyjną, jaką można zastosować podczas operacji skolioz.

– Kiedy wskazówka osiągnie moment maksimum swojego wychylenia, to jest to maksimum bezpiecznego działania chirurga – mówi Radiu Zet dr Pankowski, który zastosował swój wynalazek na siedmiu pacjentach i – jak zapewnia – wszystkie zabiegi zakończyły się sukcesem.

– Niewystarczające efekty dotychczasowych metod oferowanych w Polsce i w Europie skłoniły Rafała Pankowskiego do poszukiwań możliwości udoskonalenia metody derotacji bezpośredniej kręgosłupa w operacyjnym leczeniu skolioz, mającej niezwykle istotny wpływ na wyniki leczenia – podkreśla Joanna Śliwińska, rzecznik prasowy Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego.

Urządzenie lekarza z Katedry i Kliniki Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu GUMed. zostało już zarejestrowane jako wzór przemysłowy w European Union Intellectual Proprty Office (EUIPO).

źródło:
Zobacz więcej