Nowa podstawa programowa z podpisem minister edukacji

Anna Zalewska podpisała rozporządzenie dotyczące podstawy programowej w szkołach. Minister edukacji stwierdziła, że jest nowoczesna, ale szanuje historię, a nauczyciele będą mieli wolność przy jej realizowaniu.

„Dzieci i szkoły nie mogą być zakładnikami emocji politycznych”

– Był czas na zbieranie podpisów, kiedy pracowaliśmy nad ustawą – powiedziała Anna Zalewska w programie TVP1 „Kwadrans polityczny”. Szefowa MEN...

zobacz więcej

– Pokazujemy, że na każdej lekcji, na każdym przedmiocie można i trzeba pracować projektem, by wzmacniać te kompetencje, na którym nam zależy, bo młody człowiek powinien współpracować, odpowiadać nie tylko za siebie, ale także za koleżankę, kolegę, za wspólnotę, za grupę – podkreśliła minister edukacji.

Zalewska dodała, że nowa podstawa programowa zawiera teksty ważne dla kodu kulturowego, uczy odpowiedzialności za język i jego kulturę, a także dyskusji. Anna Zalewska zaznaczyła, że wzmocnione będą przedmioty ścisłe i przyrodnicze.

– Już od klas 1–3, gdzie uczymy podstaw programowania, wzmacniamy matematykę poprzez m.in. podstawy gry w szachy – mówiła szefowa MEN.

Minister zapewniła, że szkoła będzie uczyć przedmiotowo, wzmacniając i powtarzając wiedzę. – Przedmiotów z nauk przyrodniczych mamy o ponad 105 godzin więcej, informatyki 70 godzin – dodała.

Minister podkreśliła, że preambuła do wszystkich podstaw programowych wskazuje na wychowanie, tolerancję, szacunek i godność człowieka. Podpisany dzisiaj dokument zacznie obowiązywać od nowego roku szkolnego.

Resort zapewnia, że nauczyciele zostaną przeszkoleni do realizowania nowych założeń, a podręczniki będą przygotowane na czas.

źródło:
Zobacz więcej