RAPORT

Rosja gotowa do inwazji na Ukrainę

Walentynki zlikwidowane. Pakistan nie chce „niemoralnego święta”

Władze w Pakistanie twierdzą, że walentynki są sprzeczne z islamem (fot.Pixabay/Alexas_Fotos)
Władze w Pakistanie twierdzą, że walentynki są sprzeczne z islamem (fot.Pixabay/Alexas_Fotos)

Sąd w stolicy Pakistanu Islamabadzie zakazał publicznych obchodów walentynek. Podkreślono, że święto jest „przejawem zepsutej kultury Zachodu”.

Sułtan Brunei likwiduje Boże Narodzenie. Pięć lat więzienia grozi za świętowanie

Wysyłanie świątecznych życzeń, ubieranie choinki czy nawet noszenie czapki świętego Mikołaja. To przestępstwa, za które grozi nawet 5 lat...

zobacz więcej

Decyzja sądu zapadła na wniosek obywatela, który poskarżył się, że „pod przykrywką święta miłości promuje się w gruncie rzeczy niemoralność, nagość i nieprzyzwoitość, co jest sprzeczne z naszymi bogatymi tradycjami i wartościami”.

W orzeczeniu życzliwie przyjętym przez partie islamistyczne sąd wezwał media wszelkiego rodzaju do powstrzymania się od promocji walentynek, które przypadają we wtorek 14 lutego.

Odważni przedsiębiorcy

Agencja AFP zwraca uwagę, że nie przeszkodziło to stołecznym restauracjom nadal wysyłać SMS-y informujące o walentynkowych promocjach dla dwojga, nawet po publikacji zakazu. Kilka sklepów w Peszawarze, leżącym w prowincji Chajber Pasztunchwa, odważyło się handlować towarami powiązanymi ze świętem zakochanych.

Choć wśród młodzieży walentynki zyskują popularność, dla wielu Pakistańczyków są one świętem złego gustu właściwego kulturze zachodniej.

W ubiegłym roku prezydent Pakistanu Mamnoon Hussain wzywał obywateli do powstrzymania się od świętowania walentynek, podkreślając, że nie mają one nic wspólnego z pakistańską kulturą. Inni przedstawiciele władz wskazywali, że święto jest „wulgarne i nieprzyzwoite”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej