RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Zabójcza lawina we francuskich Alpach. Co najmniej cztery ofiary

Do tragedii doszło na wysokości około 2 tysięcy 100 metrów (fot. PAP/EPA/SYLVAIN MUSCIO/PHOTOPQR)
Do tragedii doszło na wysokości około 2 tysięcy 100 metrów (fot. PAP/EPA/SYLVAIN MUSCIO/PHOTOPQR)

Najnowsze

Popularne

Lawina, która zeszła w poniedziałek w alpejskim ośrodku narciarskim Tignes w Sabaudii, na południowym wschodzie Francji, zabiła czterech francuskich snowboardzistów – podały władze. Trwają poszukiwania ewentualnej piątej ofiary kataklizmu.

Lawina zasypała czeskich turystów w Austrii. Dwóch z nich nie żyje

Dwóch Czechów zginęło pod lawiną w Austrii. Do zdarzenia doszło w miejscowości górskiej koło Krimml w rejonie Salzburga.

zobacz więcej

Początkowo media informowały, że grupa liczyła nawet dziewięć osób. Ostatecznie okazało się, że chodzi o cztery osoby, których ciała szybko znaleziono. To doświadczony 60-letni instruktor narciarskiego oraz ojciec z synami w wieku 15 i 18 lat.

Niewykluczone, że była z nimi jeszcze piąta osoba. Ratownicy poszukują jej śladów, ale przyznają, że szanse znalezienia pod śniegiem kogoś żywego są niewielkie.

Sami wywołali lawinę?

Agencja AP podała, że lawina porwała snowboardzistów, gdy poruszali się oni pieszo poza szlakiem na wysokości około 2100 metrów n.p.m.

W komunikacie ośrodka narciarskiego Tignes podkreślono, że oni sami wywołali lawinę 100-metrowej szerokości, która zeszła na długości 400 metrów.

W operację ratunkową zaangażowano kilka śmigłowców, ekipy z psami i instruktorów jazdy, którzy zgłosili się jako ochotnicy.

W miejscu wypadku w poniedziałek obowiązywał trzeci stopień zagrożenia lawinowego w pięciostopniowej skali. Francuskie media przypominają, że od początku sezonu w Alpach i Pirenejach zeszło 13 lawin, w których zginęły trzy osoby, nie licząc lawiny i jej czterech ofiar z poniedziałku. W poprzednim sezonie odnotowano 45 lawin; śmierć poniosło 21 osób. Obecnie we Francji trwa szczyt sezonu narciarskiego, trwają bowiem ferie zimowe.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej