SERWIS

Tokio 2020: wyniki, starty i medale

Skok jak z „Mission Impossible”. Skradziono m.in. „O obrotach ciał niebieskich” Kopernika

Wśród 51 książek znalazło się drugie wydanie dzieła Kopernika (fot. Library of Congress)
Wśród 51 książek znalazło się drugie wydanie dzieła Kopernika (fot. Library of Congress)

Trzech złodziei wspięło się na dach, wywierciło otwór w świetliku i opuściło się na linie unikając alarmu. Przypomina scenę z filmu „Mission Impossible”? Do takiego skoku doszło w Wielkiej Brytanii, a łupem sprawców padły niezwykle rzadkie książki o szacunkowej wartości miliona funtów.

To jest prawdziwa „afera przeciekowa”. Skradziono nową część „Pięćdziesięciu twarzy Greya”

Policja sprawdza doniesienia o kradzieży nowej części „Pięćdziesięciu twarzy Greya”. Egzemplarz powieści zniknął tydzień przed premierą. Na...

zobacz więcej

Książki składowane były w magazynie w Feltham, w pobliżu lotniska Heathrow. Miały zostać przetransportowane do Kalifornii. W sumie 160 publikacji o wartości około 2 milionów funtów. Złodzieje zabrali 51, w tym drugie wydanie „O obrotach ciał niebieskich” Kopernika z 1566 roku – klejnot kolekcji, którego wartość oszacowano na 251 tysięcy funtów.

Napastnicy mieli otworzyć cztery kontenery i wybrać jedynie niektóre książki. wybrane – zostały umieszczone w torbach i wciągnięte na linie na dach magazynu. Złodzieje wraz z książkami mieli następnie opuścić się do czekającego w pobliżu vana. Podejrzewa się, że skok został zrobiony „na zamówienie”.

Łupem złodziei padły także książki Galilieusza oraz kilka bardzo rzadkich wydań „Boskiej komedii” Dantego.

– Jestem bardzo zdenerwowany, bo te książki to nie jest coś, co można ot tak kupić wszędzie. Sprzedanie takiej książki na rynku nie jest możliwe. Wszyscy w tej branży wiedzą, które książki pochodzą z kradzieży – podkreślał właściciel Alessandro Meda Riquier.

źródło:
Zobacz więcej