RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Wpadka z hymnem Niemiec na tenisowym Fed Cup. Odśpiewano... hitlerowską wersję

Organizatorzy pomylili niemiecki hymn (fot. fliclr.com/ fdecomite)
Organizatorzy pomylili niemiecki hymn (fot. fliclr.com/ fdecomite)

Od wpadki Amerykanów z niemieckim hymnem rozpoczął się mecz reprezentacji obu krajów w tenisowym Pucharze Federacji. Przed pierwszym spotkaniem solista odśpiewał wersję obowiązującą przed II wojną światową, zaczynającą się od słów „Niemcy, Niemcy ponad wszystko”.

Norweżki zamiast hymnu usłyszały „Gangnam Style”. Niemiła niespodzianka na mistrzostwach [WIDEO]

Wpadka organizatorów Mistrzostw Świata 2015 kobiet w piłce ręcznej. Przed meczem Portoryko z Norwegią zawodniczki tej drugiej – zamiast swojego...

zobacz więcej

Już podczas wykonania utworu przedstawiciele niemieckiej ekipy, federacji i kilkunastu fanów zgromadzonych na trybunach kortu centralnego Royal Lahaina Resort, na należącej do archipelagu Hawajów wyspie Maui, zaczęło protestować.

Próbowali też śpiewać stanowiącą oficjalnie hymn trzecią zwrotkę „Pieśni Niemców”, której początek brzmi: „Jedność i prawo, i wolność”.

Przykład ignorancji

– To był przykład niewiarygodnej ignorancji. Jeszcze nikt nigdy nie okazał takiego braku szacunku. To najgorsza rzecz, jaka mi się przytrafiła podczas wielu lat gry – skomentowała tenisistka Andrea Petkovic, która na otwarcie przegrała z Alison Riske 6:7 (10-12), 2:6.

Porażki nie tłumaczyła jednak zamieszaniem z hymnem. – Byłam totalnie zszokowana tą sytuacją, ale nie dlatego przegrałam. To była ostatnia z przyczyn – zaznaczyła ze łzami w oczach po tym, jak m.in. w tie-breaku pierwszej partii zmarnowała dwa setbole.

Amerykanie natychmiast przeprosili. „Amerykańska federacja szczerze przeprasza niemiecką ekipę Fed Cup i kibiców. Ten błąd już się nie powtórzy” - napisano na Twitterze. Nie wyjaśniono jednak, skąd do wykonawcy trafił tekst hymnu stosowany i wykorzystywany m.in. przez hitlerowską propagandę.

To nie hymn

Wykonywanie kontrowersyjnej pierwszej strofy pieśni nie jest obecnie w Niemczech zabronione, choć zgodnie z wyrokiem Federalnego Trybunału Konstytucyjnego z 1990 roku jego dwie początkowe zwrotki nie stanowią części hymnu.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:

Zobacz więcej