RAPORT

Wojna na Ukrainie

Frank-Walter Steinmeier nowym prezydentem Niemiec

Niemieckie Zgromadzenie Federalne wybrało w niedzielę w Berlinie Franka-Waltera Steinmeiera na nowego prezydenta Niemiec. Byłego ministra spraw zagranicznych poparło w głosowaniu 931 z 1253 obecnych elektorów. 61-letni socjaldemokrata jest dwunastym prezydentem RFN.

Niemcy będą miały nowego szefa MSZ. Steinmeier powalczy o prezydenturę

Szef SPD i wicekanclerz Sigmar Gabriel zapowiedział, że obejmie stanowisko ministra spraw zagranicznych. Obecny szef dyplomacji Frank-Walter...

zobacz więcej

Frank-Walter Steinmeier zapowiedział, że będzie bronił fundamentów Europy, którymi są wolność i demokracja.

– Żyjemy w burzliwych czasach, a świat sprawia wrażenie, jakby miał się rozpaść – mówił Steinmeier. – Gdy w innych częściach świata drżą fundamenty, my musimy tym mocniej tych fundamentów bronić – apelował polityk SPD.

Steinmeier był wspólnym kandydatem koalicji partii chadeckich CDU/CSU i SPD. W głosowaniu poparli go także elektorzy Zielonych i liberalnej FDP.

– Czyż to nie wspaniałe, że te Niemcy, nasza trudna ojczyzna, dla wielu ludzi na świecie stały się kotwicą nadziei – pytał prezydent-elekt. Niemcy są jego zdaniem nadzieją dla innych, ponieważ są przykładem na to, że „możliwa jest zmiana na lepsze” .

Merkel: współpraca Polski i Niemiec opiera się na kooperacji politycznej i gospodarczej

– Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach – na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw...

zobacz więcej

– Potrzebna jest nam odwaga do zachowania tego, co posiadamy: wolności i demokracji w zjednoczonej Europie. Chcemy i musimy bronić tych fundamentów – powiedział Steinmeier.

Socjaldemokrata jest od lat najpopularniejszym niemieckim politykiem. Nowy prezydent przejmie 18 marca obowiązki po swoim poprzedniku - Joachimie Gaucku, który ze względu na wiek zrezygnował z ubiegania się o reelekcję.

Bardzo popularny

Frank-Walter Steinmeier jest jednym z najpopularniejszych niemieckich polityków. Był dwukrotnie, w latach 2005-2009 i od 2013 do końca stycznia br., szefem niemieckiej dyplomacji w koalicyjnych rządach Angeli Merkel. Z wykształcenia prawnik, związany był wcześniej przez wiele lat z Gerhardem Schroederem, premierem Dolnej Saksonii i kanclerzem Niemiec w latach 1998-2005.

Prezydent niemiecki pełni przede wszystkim obowiązki reprezentacyjne. Wybierany jest na pięć lat. Jego głównym orężem są przemówienia, w których odnosi się do najważniejszych problemów krajowych i międzynarodowych.

W Niemczech głowę państwa wybiera Zgromadzenie Federalne. Rola prezydenta jest głównie reprezentacyjna.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej