Laska z GPS dla niewidomych. Ważny wynalazek polskiego studenta

Łatwiejsze poruszanie się po domu, czy mieście – takie korzyści niesie laska dla niewidomych i niedowidzących wyposażona w GPS, którą stworzył student Politechniki Rzeszowskiej, Łukasz Kolman. Urządzenie jest bardzo lekkie, poręczne i być może wkrótce trafi do produkcji.

Niezwykły wynalazek polskich studentów. Skonstruowali kosmiczną wiertarkę

Polscy studenci jak zwykle nie zawiedli. Tym razem ci z Politechniki Wrocławskiej. Skonstruowali wiertarkę, która w marcu poleci w przestrzeń...

zobacz więcej

Kolman – od piątku inżynier mechatroniki – za „urządzenie do wspomagania osób niewidomych i niedowidzących” otrzymał kilka dni temu jedną z pięciu nagród głównych VII Ogólnopolskiego Konkursu „Student-wynalazca”. W nagrodę w marcu zaprezentuje swój wynalazek na 45. Międzynarodowej Wystawie Wynalazków w Genewie.

– Urządzenie pozwala w bardzo komfortowy i bezpieczny dla użytkownika sposób poruszać się w przestrzeni miejskiej lub we własnym domu. Może w znacznym stopniu wspomóc wszystkie osoby z wadami wzroku – opisała rzeczniczka Politechniki Rzeszowskiej Anna Worosz.

Czujniki odbiciowe

Niewielka laska na swoim końcu – zarówno na froncie, jak i po bokach – ma zamieszczone czujniki odbiciowe do skanowania najbliższej przestrzeni. Gdy niewidomy zbliży się do przeszkody, urządzenie wyda informujący sygnał dźwiękowy. Im bliżej przeszkody, tym większa częstotliwość sygnału.

Laska jest też wyposażona w zaawansowane moduły (m.in. GPS, GSM, Bluetooth, podzespół radiowy, mechanizm samobalansujący). Dzięki nim urządzenie ma znacznie większe zastosowanie i możliwości, niż tradycyjna laska dla osób niewidomych i niedowidzących.

Twórca wskazał, że jest też możliwość dalszego rozwoju projektu. Można wyposażyć urządzenie w inne, dodatkowe moduły, dostosowane do indywidualnych potrzeb. Obecnie laska jest testowana przez osobę niewidzącą. Jeżeli testy zakończą się pomyślnie, pomysłodawca chciałby wdrożyć ją do produkcji.

źródło:

Zobacz więcej