Polska wzmocni Marynarkę Wojenną. Prezydent zaakceptował „strategiczną koncepcję”

Średni wiek okrętów Marynarki Wojennej to 30 lat (fot. Wiki/Konflikty.pl)

Biuro Bezpieczeństwa Narodowego przygotowało „Strategiczną koncepcję bezpieczeństwa morskiego RP”, która zakłada wzrost potencjału Marynarki Wojennej. Dokument został już zaakceptowany przez prezydenta Andrzeja Dudę – pisze „Rzeczpospolita”.

Spółka PGZ Stocznia Wojenna chce kupić stocznię Marynarki Wojennej

Spółka Polska Grupa Zbrojeniowa Stocznia Wojenna z siedzibą w Radomiu jako jedyna złożyła ofertę w przetargu na sprzedaż będącej w upadłości...

zobacz więcej

Dyrektywa zostanie zaprezentowana w piątek w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni. Inicjatorzy liczą, że zainicjuje debatę na temat przekształcenia systemu bezpieczeństwa morskiego RP.

„Niepełne wykorzystywanie w ostatnich latach przez Polskę potencjału związanego z jej położeniem nad Bałtykiem skutkowało zaniedbaniami, jakie dotknęły siły morskie, w szczególności Marynarkę Wojenną RP” – napisał prezydent we wstępie do dokumentu.

BBN krytykuje przyjęty przez poprzedni rząd program „Zwalczanie zagrożeń na morzu na lata 2013–2022/30”. Wskazano, że ogranicza się on do prostej wymiany wycofywanych jednostek na nowe.

Nowa koncepcja zakłada również między innymi opracowanie kierunków zainteresowania. Wskazano, że „akwenami o żywotnym znaczeniu dla Polski" powinny być nie tylko Bałtyk z cieśninami duńskimi, ale także morza: Północne, Norweskie i Śródziemne, z przylegającymi do nich obszarami atlantyckimi, Morze Czarne, a także wody Arktyki.

źródło:
Zobacz więcej