Pulsar białym karłem. Pierwsze takie odkrycie we wszechświecie

Układ AR Scorpii znajduje się 380 lat świetlnych od Ziemi (fot. YT/ESO)

Po ponad 50 latach poszukiwań naukowcy znaleźli dowód na istnienie niezwykle rzadkiego układu gwiazd – pulsaru będącego białym karłem. Gwiazda nazywa się AR Scorpii i znajduje się 380 lat świetlnych od Ziemi.

Kosmos o wiele większy niż nam się wydawało. Naukowcy doliczyli się 2 bilionów galaktyk

Ważny wniosek astronomów w poszukiwaniu odpowiedzi na fundamentalne pytanie – jak wielki jest Wszechświat. Zespół naukowców pod kierownictwem prof....

zobacz więcej

Nietypowy układ, odkryty w gwiazdozbiorze Skorpiona przez naukowców z Uniwersytetu w Warwick w Wielkiej Brytanii, składa się z szybko rotującego białego karła, czyli wypalonej pozostałości po gwieździe, który omiata względnie chłodnego czerwonego karła silnymi strumieniami naładowanych elektrycznie cząstek i silnym promieniowaniem. W efekcie cały pulsar jaśnieje i gaśnie co dwie minuty.

O wyjątkowości odkrycia świadczy fakt, że energia uwalniana przezeń skoncentrowana jest w wąskim strumieniu, w którym promieniowanie emitowane jest tylko w jednym kierunku, podobnie jak ma to miejsce w akceleratorze cząstek. To jedyny taki znany nam przypadek.

AR Scorpii ma niezwykle silnie pole magnetyczne, aż 100 mln raz silniejsze niż na Ziemi. Czerwony karzeł, o masie 1/3 masy Słońca, jest okrążany przez swojego partnera w czasie około 3,6 godziny. Sam biały karzeł, choć jego rozmiar jest porównywalny z rozmiarem naszej rodzimej planety, jest od niej 200 tys. razy cięższy.źródło:
Zobacz więcej