RAPORT

Imigranci na granicy z Białorusią

Napisy na polskim konsulacie we Lwowie. „Kolejna prowokacja”

„Nasza ziemia” – taką treść w języku ukraińskim napisali sprayem nieznani sprawcy na parkanie polskiego konsulatu we Lwowie. Ściany budynku ochlapano zaś czerwoną farbą. Ambasador RP na Ukrainie Jan Piekło uważa, że incydent „ wpisuje się w szereg ostatnich prowokacji”.

Ukraina: sprofanowano polski cmentarz. Wandale namalowali „SS Galizien”

– Musimy się przede wszystkim dowiedzieć, jakie te działania miały charakter; nasze kroki będą adekwatne do tego czynu – powiedziała premier Beata...

zobacz więcej

Do zdarzenia doszło w nocy z wtorku na środę. Konsulat znajduje się przy ulicy Iwana Franki 108 we Lwowie. Tamtejsi śledczy badają sprawę wandalizmu. Jak informują miejscowe media, przy czynnościach obecny był również szef lwowskiej policji.

Ambasador Piekło oświadczył, że incydent zarejestrowały kamery monitoringu. Zapewnił również o szybkiej reakcji strony ukraińskiej i deklaracji współpracy ze stroną polską oraz informowaniu o wynikach śledztwa.

Telefon od gubernatora

– Gubernator obwodu lwowskiego Ołeh Syniutka zadzwonił do konsula Wiesława Mazura, przekazał wyrazy ubolewania, zadeklarował chęć współpracy i pomoc w usunięciu tych napisów, tych szkód. To się wpisuje w ostatni szereg prowokacji, które miały miejsce – mówię o Hucie Pieniackiej i Bykowni. Tylko, że skala tego jest bardziej chuligańska i to nie jest ten sam kaliber – ocenił dyplomata.

W ostatnim czasie dochodziło do podobnych incydentów. Na początku stycznia wandale zniszczyli pomnik na polskim cmentarzu w Hucie Pieniackiej. Nieznani sprawcy zbezcześcili też pomnik Polaków, ofiar stalinowskich zbrodni w podkijowskiej Bykowni. Ambasador Piekło zwrócił uwagę, że tego typu napięcia w stosunkach polsko-ukraińskich „wywołują prowokatorzy”.

– Wyraźnie widać, że komuś zależy na tym, żeby podkręcić atmosferę i doprowadzić do tego, żebyśmy zaczęli się nawzajem oskarżać. To wygląda na działalność tzw. „trzeciej siły”, która jest zainteresowana poróżnieniem Polaków i Ukraińców – podkreślił.

Akt wandalizmu potępiło również ukraińskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych. W komunikacie wskazano – na co zwrócił uwagę również ambasador Piekło – że tego typu akty świadczą o tym, iż „trzecia strona zainteresowana jest pogorszeniem stosunków między Polską i Ukrainą”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej