RAPORT

Wojna na Ukrainie

Szczerski: był temat Tuska, ale nie bezpośrednio

– To był temat, ale nie bezpośrednich rozmów z panem prezydentem. Pan prezydent rozmawiał o tym, co leży w jego bezpośredniej kompetencji, czyli o bezpieczeństwie Polski i NATO – mówił w programie „Gość Wiadomości” Krzysztof Szczerski, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP. W ten sposób odpowiedział na pytanie, czy podczas spotkania Andrzeja Dudy z kanclerz Angelą Merkel pojawił się temat Donalda Tuska i jego kolejnej kadencji w RE.

Merkel pytała o poparcie dla Tuska. Szydło: będziemy wracać do sprawy

– Jeszcze za wcześnie, by przedstawiać ostateczne stanowisko ws. kandydatury Donalda Tuska na przewodniczącego Rady Europejskiej – powiedziała...

zobacz więcej

Szczerski powiedział, że dyskusji na temat Donalda Tuska podczas spotkania prezydenta Dudy z kanclerz Merkel nie było. Pytany o to, czy Polska powinna udzielić Tuskowi poparcia podczas ponownego kandydowania na stanowisko szefa RE, odpowiedział, że „to nie jest kwestia, czy powinniśmy, czy nie”.

– To jest pytanie o to, w jaki sposób sam Donald Tusk pozycjonuje siebie dzisiaj w stosunku do Polski. Czy zabiega o to żeby Polska go poparła – powiedział. Jego zdaniem „w tej układance każdy klocek musi być włożony odpowiednio”, a sama narodowość nie ma tu nic do rzeczy.

„Polska miejscem kluczowym na mapie obecności amerykańskiej”

W programie poruszony został również temat więzi transatlantyckich. – Dobrze, że dzisiaj oboje rozmówcy – i kanclerz Merkel, i Andrzej Duda – potwierdzili, że zależy im na więzi atlantyckiej, inaczej niż to robił Tusk – powiedział Szczerski.

Donald Tusk przed unijnym szczytem na Malcie wystosował list do liderów UE, w którym napisał, że Stany Zjednoczone zapewne nie będą dla UE aż takim oparciem, jak do tej pory, a wręcz mogą stać się zagrożeniem. – To był list oficjalny – podkreślił gość TVP Info. Dodał, że list ten odbił się szerokim echem nie tylko w mediach nieprzychylnych relacjom atlantyckim, ale też nieprzychylnych Europie. – To jest bardzo ciekawe. Także ci, którzy zwykle krytykują Europę, bardzo chwalili Tuska, bo wiedzą, że ta jego wypowiedź osłabia Europę – mówił.

Jego zdaniem USA liczą na silną współpracę z Europą, a to, co napisał Tusk, jest w kontrze do tego. Dodał, że Polska jest miejscem kluczowym na mapie obecności amerykańskiej.Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej