RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Kaczyński z Merkel o UE i Brexicie. „Wizyta kanclerz przyniesie dobre rezultaty”

– Dzisiejsza rozmowa, podobnie jak pierwsza, która odbyła się w lecie, była poświęcona przyszłości Unii Europejskiej. Dyskutowaliśmy także o sprawie Brexitu i co po nim robić, jak prowadzić negocjacje – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński po spotkaniu z kanclerz Niemiec Angelą Merkel.

„Berlin i Warszawa stanowią jeden z filarów polityki europejskiej”

zobacz więcej

– Była to rozmowa w dobrej atmosferze, osób, które już jakiś czas się znają. Pierwszy raz dyskutowałem z panią Angelą Merkel w czasach, kiedy została szefową swojej partii, nie pełniła jeszcze funkcji kanclerza. To dialog osób, które są w stanie ze sobą rozmawiać – powiedział Kaczyński. Prezes PiS oznajmił, że spotkanie trwało dosyć długo.

– Będą dalsze kontakty. Wydaje mi się, że wizyta pani kanclerz przyniesie dobre rezultaty – dodał Kaczyński. W rozmowie, która odbyła się w warszawskim hotelu Bristol, uczestniczyli europosłowie PiS Ryszard Legutko i Zdzisław Krasnodębski.

Wcześniej kanclerz Niemiec spotkała się z liderami PO Grzegorzem Schetyną oraz PSL Władysławem Kosiniakiem-Kamyszem. Platforma Obywatelska i Polskie Stronnictwo Ludowe wraz z niemieckim CDU, ugrupowaniem Angeli Merkel, należą do Europejskiej Partii Ludowej (EPP).

Według Schetyny, podczas spotkania z Angelą Merkel mowa była m.in.. o napływie ludności do UE ze wschodu. – Mówiliśmy o koniecznym jeszcze większym zaangażowaniu agencji Frontex, żeby chronić polską granicę, bo to przecież granica Unii Europejskiej, przed napływem nielegalnych uchodźców z krajów Dalekiego Wschodu – zaznaczył Schetyna.

teraz odtwarzane
„Kanclerz Merkel ma bardzo dobrą wiedzę odnośnie sytuacji w Polsce”

Poruszone zostały także tematy dotyczące sytuacji w Polsce, m.in. samorządu. – Rozmawialiśmy o pewnych zagrożeniach, które wynikają z tego innego spojrzenia na samorządność ze strony partii rządzącej. Kanclerz Merkel ma bardzo dobra wiedzę odnośnie sytuacji w Polsce, jeśli chodzi o wybory samorządowe – powiedział szef PO.

O Polakach w Niemczech

– Kluczowym tematem, który został poruszony w rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel, była pozycja Polaków w Niemczech, w tym ich prawa i wolności – poinformował po spotkaniu Kosiniak-Kamysz.

– Pytałem panią kanclerz o sądy rodzinne, które w Niemczech często odbierają prawa lub utrudniają kontakt polskim rodzicom w przypadku rozpadu małżeństwa lub w przypadku innych trudności – dodał.

Kwestia Nord Stream 2

W relacji lidera ludowców rozmowy dotyczyły także spraw energetycznych oraz „solidarności, która powinna być dwukierunkowa”.

– Jeżeli Niemcy, UE oczekuje od Polski solidarności w sprawie migracji, to my oczekujemy solidarności w sprawie energetyki, bezpieczeństwa energetycznego. A Nord Stream 2, ani wcześniej Nord Stream 1, nie wpływa na poprawę tych relacji i na zwiększanie bezpieczeństwa i niezależności Polski ani innych krajów Europy Środkowej – ocenił prezes PSL.

Dziennikarze dopytywali, czy podczas spotkania także kanclerz Niemiec odnosiła się do inwestycji Nord Stream 2. – Pani Merkel mówiła, że nie ma na wszystko wpływu, że w jej rządzie też są inne zdania na ten temat, że tam jest zaangażowany prywatny biznes, prywatne przedsiębiorstwa. Ja zwracałem uwagę na to, że strategiczne działania zawsze muszą być poparte zasadą solidarności, a budowanie Nord Stream 2 nie jest budowane na zasadzie solidarności europejskiej – relacjonował szef ludowców.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej