RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

Merkel: współpraca Polski i Niemiec opiera się na kooperacji politycznej i gospodarczej

– Współpraca Polski i Niemiec opiera się na trzech filarach – na kooperacji politycznej, gospodarczej i współpracy na szczeblu społeczeństw obywatelskich – powiedziała we wtorek kanclerz Niemiec Angela Merkel po spotkaniu z premier Beatą Szydło w Warszawie.

– Nasza kooperacja opiera się na trzech filarach, (to) kooperacja polityczna, zarówno na szczeblu bilateralnym, jak i również innym. To jest również ścisła kooperacja gospodarcza, oraz współpraca na szczeblu społeczeństw obywatelskich – powiedziała kanclerz Merkel.

Podziękowała też szefowej polskiego rządu za przyjazne przyjęcie, zaproszenie do Warszawy oraz chęć kontynuacji współpracy dwustronnej.

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że jej rozmowy z Szydło dotyczyły m.in. tego, co możemy wspólnie zrobić w Unii Europejskiej, a także o ochrony klimatu.

Dyskusja Polski z KW i KE konstruktywna

Kanclerz Niemiec poinformowała, że w trakcie spotkania z premier Beatą Szydło poruszony został także temat rozmów, które Polska prowadzi z Komisją Europejską i Komisją Wenecką, dotyczących procedury ochrony praworządności.

– Osobiście chciałabym jeszcze powiedzieć, że jako młoda osoba zawsze z dużą uwagą śledziłam to, co się działo w Polsce – „Solidarność” również odcisnęła piętno na moim życiu – mówiła kanclerz Niemiec.

Jak oceniła, bez „Solidarności” tak szybko nie nastąpiłoby być może ani zjednoczenie Europy, ani koniec zimnej wojny, ani zjednoczenie Niemiec. – Stąd wiemy jak ważne są pluralistyczne społeczeństwa, niezależne media i wymiar sprawiedliwości, ponieważ tego wcześniej nie było i dlatego ucieszyłam się bardzo, że Polska zamierza odpowiedzieć na pytania Komisji Weneckiej i Komisji Europejskiej – powiedziała Merkel. – Cieszę się, że ta dyskusja jest bardzo konstruktywna – dodała.

W UE nie mogą powstawać „ekskluzywne kluby”

Odpowiadając na pytania dziennikarzy, kanclerz zwróciła uwagę, że nie wszystkie państwa UE są w strefie euro lub w strefie Schengen. – Traktaty przewidują scenariusz wzmocnionej współpracy. (...) Każde państwo członkowskie powinno mieć możliwość podejmowania współpracy na jakimś nowym polu – podkreśliła Merkel.

– Być może jakieś państwo powie, że teraz tego nie chce, ale nie może tak być, że są jakieś ekskluzywne kluby, do których inni nie mogą się dołączyć – dodała kanclerz Niemiec.

O traktatach UE: „będę za tym, byśmy byli ostrożni”

Kanclerz Niemiec podkreśliła, że nie rozmawiała z premier Szydło szczegółowo o przyszłości UE, a takie rozmowy odbędą się wieczorem podczas kolacji wydanej przez szefową polskiego rządu.

– Mamy po części takie same wyobrażenia jeśli chodzi o realizację rynku wewnętrznego, albo unię energetyczną, czy też kwestie związane z wspólnymi staraniami w dziedzinie obrony i zabezpieczenia granic – mówił Merkel.

– Być może są też pewne wyobrażenia, które idą w kierunku zmian traktatowych. W tym zakresie będę się opowiadać za tym, żebyśmy byli ostrożni, ponieważ powołanie konwentu w Europie wiąże się z przedstawieniem tego dokąd zmierzamy, czy mamy wspólny cel, czy każdy kraj ma swój cel – powiedziała kanclerz Niemiec.


Szydło: dobre partnerstwo Polski i Niemiec konieczne dla powodzenia projektu europejskiego

Polacy w Niemczech i mniejszość niemiecka w Polsce

Niemiecka kanclerz przypomniała, że podczas ubiegłorocznej wizyty w Niemczech jednym z postulatów premier Beaty Szydło było, aby Niemcy oferowali lepsze możliwości nauki języka polskiego w swym kraju. – Wtedy nawiązaliśmy kontakt ze wszystkimi landami, żeby się dowiedzieć jakie jest zapotrzebowanie co do nauki języka polskiego w Niemczech i potem ewentualnie chcemy zaoferować więcej możliwości – powiedziała.

Rozmowa obu szefowych rządu dotyczyła też mniejszości niemieckiej w Polsce. Kanclerz przypomniała, że w planach jej wtorkowej wizyty w Warszawie jest również spotkanie z przedstawicielami tej mniejszości. – Premier potwierdziła, że zapisane prawa w Traktacie o dobrym sąsiedztwie są respektowane – powiedziała Merkel.

Podkreślała też znaczenie współpracy młodzieży z obu państw. – Strona niemiecka w tym roku zwiększyła środki przekazywane na 6 milionów euro – dodała niemiecka kanclerz.

Podczas spotkania była też mowa o inicjowaniu nowych projektów, które miałyby służyć postępom pod względem politycznym i gospodarczym. – Myślę, że punkt kulminacyjny jest przed nami – oceniła Merkel.

Zwróciła uwagę, że w tym roku Polska będzie krajem partnerskim na targach Hannover Messe (Międzynarodowych Targach Innowacyjnych Technologii Przemysłowych).

– Będzie to możliwość dla Polski, żeby się zaprezentowała na tych największych targach na świecie, swoją innowacyjność. Małe i średnie, ale również duże przedsiębiorstwa angażują się w Polsce i pani premier zapewniła mnie, że nasze firmy są tutaj mile widziane, tak samo, jak oczywiście polskie przedsiębiorstwa po stronie niemieckiej, u nas, są mile widziane – zadeklarowała Merkel.

Sankcje UE wobec Rosji na razie nie mogą być zniesione

– Na Ukrainie łamane jest prawo międzynarodowe oraz integralność terytorialna Ukrainy. Tak długo jak Rosja nie wycofa się ze swoich działań, UE musi trzymać się polityki sankcyjnej. Takie jest stanowisko Polski, które konsekwentnie przedstawiam na Radzie Europejskiej, takie również jest stanowisko pani kanclerz – powiedziała Szydło na konferencji.

Kanclerz Niemiec zaznaczyła, że jeśli chodzi o konflikt na wschodniej Ukrainie, Polska i Niemcy mają zbieżne stanowisko w ramach Rady Europejskiej.

Merkel dodała, że o sprawie konfliktu we wschodniej Ukrainie rozmawiała telefonicznie z prezydentem Rosji Władimirem Putinem.

– Uzgodniliśmy kolejne kroki, które mogłyby być podjęte w ramach formatu normandzkiego. Dotychczas sytuacja nie jest satysfakcjonująca. Porozumienia z Mińska nie zostały zrealizowane i dlatego też sankcje w tej chwili nie mogą być zniesione – oświadczyła niemiecka kanclerz.


„Prezydent z kanclerz Merkel o relacjach euroatlantyckich i bezpieczeństwie”
Współpraca obronna w Europie i zabezpieczenie granic UE

– Rozmawialiśmy o wzmocnieniu wymiaru wschodniego i raz jeszcze też podkreśliłam, że Niemcy wiedzą, że muszą zwiększać wydatki na obronę – powiedziała Angela Merkel. Jak podkreśliła, w porównaniu z 2016 rokiem, wydatki te wzrosły w tym roku o 5 proc.

Merkel zastrzegła, że nie chodzi tutaj o tworzenie jakiejś przeciwwagi dla NATO. – Chcemy ściślej współpracować również na szczeblu europejskim. W tym zakresie wydaje mi się, że Niemcy i Polska mają tutaj takie samo zdanie – zaznaczyła niemiecka kanclerz.

Rozmowa szefowych rządów Polski i Niemiec dotyczyła także zabezpieczenia granic. – Tutaj Polska bardzo dużo robi ponieważ mamy też nielegalną migrację u nas ze wschodu i w razie potrzeby nasi ministrowie spraw wewnętrznych będą w tym zakresie ściśle współpracować – zadeklarowała Merkel.

Poinformowała, że w planach ma jeszcze rozmowę z Beatą Szydło na temat przyszłości Unii Europejskiej i Wielkiej Brytanii. – Teraz jeszcze nie poruszyłyśmy tego tematu – dodała Merkel. Wieczorem zaplanowana jest wspólna kolacja obu szefowych rządów w Łazienkach Królewskich w Warszawie.

Jako „znak” współpracy polsko-niemieckiej określiła projekt odbudowy szkół libańskich. Podkreśliła, że to jeden ze sposobów zwalczania przyczyn uchodźctwa. – I tutaj widzimy właśnie jeden z priorytetów w ramach kryzysu migracyjnego – powiedziała Angela Merkel.

źródło:

Zobacz więcej