„Polskie Oscary”. Ogłoszono nominacje do Orłów 2017

Ogłoszenie nominacji odbyło się w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie (fot. PAP/Tomasz Gzell)

Maciej Pieprzyca, Wojciech Smarzowski oraz Jan P. Matuszyński są wśród twórców, którzy powalczą w tym roku o Polskie Nagrody Filmowe Orły 2017. Nominacje do „polskich Oscarów” ogłoszono we wtorek w Warszawie.

„Wołyń”, „Ostatnia rodzina”, „Paterson”. Złote Taśmy rozdane

„Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego i „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego (ex aequo) oraz „Paterson” Jima Jarmuscha – to zwycięzcy Złotych Taśm...

zobacz więcej

Polskie Nagrody Filmowe Orły przyznawane są w 19 kategoriach, w drodze głosowania, przez Polską Akademię Filmową. O statuetki dla najlepszego filmu rywalizować będą w tym roku: „Jestem mordercą” w reż. Macieja Pieprzycy, „Ostatnia rodzina” Jana P. Matuszyńskiego i „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Te same produkcje powalczą także o nagrody za najlepszą reżyserię i najlepszy scenariusz.

Do nagrody za najlepszą główną rolę kobiecą nominowane są: Aleksandra Konieczna („Ostatnia rodzina”), Michalina Łabacz („Wołyń”) oraz Dorota Kolak („Zjednoczone stany miłości”). Wśród aktorów, którzy mają szansę na nagrody za najlepszą rolę męską, znaleźli się: Mirosław Haniszewski („Jestem mordercą”), Arkadiusz Jakubik („Wołyń”) oraz Andrzej Seweryn („Ostatnia rodzina”).

O nagrody za najlepsze zdjęcia powalczy Paweł Dyllus („Jestem mordercą”), Jerzy Zieliński („Letnie przesilenie”), Kacper Kwertacz („Ostatnia rodzina”), oraz Piotr Sobociński („Wołyń”).

W kategorii „Najlepszy film dokumentalny” nominowani są: „Bracia” Wojciecha Staronia, "Komunia" Anny Zameckiej i "Mów mi Marianna" Karoliny Bielawskiej.

Kto zostanie odkryciem roku?

Odkryciem roku mogą zostać: reżyserka „Komunii” Anna Zamecka, reżyser „Ostatniej rodziny” Jan P. Matuszyński oraz Michalina Łabacz, odtwórczyni głównej roli w filmie „Wołyń” Wojciecha Smarzowskiego. Monika Strzępka i Paweł Demirski („Artyści”) powalczą –wraz z Łukaszem Falkowskim ("Belfer") i Wojciechem Adamczykiem (za sezon 10. „Rancza”) – o nagrody za najlepszy filmowy serial fabularny.

Pozostałe kategorie, w których ogłoszono nominacje, to: najlepszy film europejski, najlepsze zdjęcia, scenografia, kostiumy, montaż, muzyka, dźwięk oraz najlepsza drugoplanowa rola kobieca i męska. Ogłoszenie nominacji odbyło się w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych.

Wręczenie nagród 20 marca

Polskie Nagrody Filmowe zostaną w tym roku przyznane po raz 19. W konkursie mogą startować wszystkie polskie filmy dłuższe niż 70 minut, które w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia 2016 r. były wyświetlane przynajmniej przez tydzień na otwartych, płatnych pokazach kinowych.

W tym roku do konkursu zostało zgłoszonych łącznie 51 filmów fabularnych oraz 92 dokumenty – z czego 8 kandydowało także do głównych nagród. O nominacje walczyło także 10 seriali.

Konkurs o Polskie Nagrody Filmowe odbywa się pod honorowym patronatem wicepremiera, ministra kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotra Glińskiego. Wręczenie Orłów odbędzie się 20 marca w Warszawie.

źródło:

Zobacz więcej