RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Pragmatyczny postęp”. Niemieckie media o wizycie Merkel w Polsce

Kanclerz Niemiec Angela Merkel złoży dziś wizytę w Polsce. Szefowa niemieckiego rządu będzie rozmawiać w Warszawie z premier Beatą Szydło, prezydentem Andrzejem Dudą, a także z prezesem PiS Jarosławem Kaczyńskim oraz szefami Platformy i PSL. Niemieccy komentatorzy oceniają, że dzisiejsze rozmowy mogą być próbą zbliżenia Berlina i Warszawy wobec wyzwań przed którymi stoi Europa.

„Powitałbym z zadowoleniem powstanie Europy jako atomowego supermocarstwa”

Jarosław Kaczyński uznał w wywiadzie dla wtorkowego wydania „Frankfurter Allgemeine Zeitung” zwycięstwo kanclerz Niemiec Angeli Merkel za najlepszy...

zobacz więcej

Komentator dziennika „Die Welt” pisze, że spotkanie Angeli Merkel z Jarosławem Kaczyńskim może sygnalizować przełom i przejście do bliższej, bardziej pragmatycznej współpracy w obliczy egzystencjalnych zagrożeń. Ale jak ostrzega spotkanie może też zakończyć się fiaskiem. O tym, że pragmatyczny postęp w relacjach z Warszawą jest możliwy, pisał już wcześniej komentator „Frankfurter Allgemeine Zeitung”, oceniając, ze oba kraje rozglądają się za partnerami.

„Ciche spotkanie kryzysowe”

Niemiecki dziennik „Sueddeutsche Zeitung” uważa, że wysunięta przez Jarosława Kaczyńskiego oferta spotkania z kanclerz Angelą Merkel nie wynika z nagłego przypływu sympatii prezesa PiS do Niemiec, lecz jest konsekwencją braku innych sojuszników Polski. To będzie „ciche spotkanie kryzysowe” – pisze Florian Hassel, warszawski korespondent „SZ”, która jest największą gazetą opiniotwórczą w Niemczech.

„Polsce brak jest sojuszników”

Autor artykułu zwraca uwagę, że Kaczyński, który dotychczas „unikał kontaktów z Niemcami”, sam zaproponował Merkel spotkanie w warszawskim hotelu Bristol, które będzie najważniejszym punktem programu. – To nie przypływ nagłej sympatii; Kaczyński znalazł się w sytuacji przymusowej: Polsce brak jest sojuszników – pisze Hassel.

źródło:
Zobacz więcej