RAPORT

Wojna na Ukrainie

„Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy powstrzymywać w Polsce proces przemian”

Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi „Do Rzeczy”  (fot. PAP/Radek Pietruszka)
Jarosław Kaczyński udzielił wywiadu tygodnikowi „Do Rzeczy” (fot. PAP/Radek Pietruszka)

„ Nie widzę powodu, dla którego mielibyśmy powstrzymywać w tej chwili w Polsce proces przemian, oczyszczania państwa, reorganizacji, doprowadzenia do tego, że definicja o Polsce jako »kupie kamieni« przestanie być aktualna i odpowiadać rzeczywistości” – powiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński w wywiadzie, którego udzielił tygodnikowi „Do Rzeczy”.

„Stolica jest przykładem patologii czystej wody”

– W takich sytuacjach kryzysowych różne są metody. Jedni mówią, że trzeba stawić czoła, drudzy, że przeczekać. Trudno znaleźć właściwie słowa na...

zobacz więcej

Wg projektu ustawy autorstwa PiS miasto stołeczne Warszawa stałoby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, która objęłaby 33 gminy. Jedną z nich byłaby gmina miejska Warszawa (obecne miasto stołeczne Warszawa), składająca się z 18 dzielnic.

Prezes PiS odniósł się w wywiadzie do krytycznych opinii opozycji na temat tego projektu. „Ta krytyka, zwłaszcza formułowana przez Platformę, która od lat mówi o potrzebie budowania metropolii, jest dosyć zabawna. Każde nasze działanie bez względu na to, czy jest słuszne i potrzebne czy nie, spotka się z krytyką i zarzutami, że mamy jak najgorsze intencje. Czy z tego względu mamy zaprzestać realizacji pomysłów, które uznajemy za konieczne z punktu widzenia samorządu i rozwoju kraju? Ten sam zarzut – że chodzi przede wszystkim o interes polityczny – pojawia się przy okazji pomysłu ograniczenia kadencyjności wójtom, burmistrzom i prezydentom miast. To jest sprawa omawiana w Polsce, nie tylko w naszej partii, od przeszło 10 lat” – tłumaczył Jarosław Kaczyński.

„Przecinamy patologię

„Doszliśmy do wniosku, że patologizacja sporej części samorządów zaszła tak daleko, iż trzeba to w końcu przeciąć. I w ten sposób to przecinamy. Warto, żebyśmy zdali sobie sprawę, że są wciąż w Polsce gminy, w których do dziś rządzą ci sami ludzie, którzy w 1973 r., będąc młodymi działaczami partii, zostawali naczelnikami tych gmin. To nie jest normalne – tłumaczył polityk.

„Opozycja pełni rolę wyłącznie destrukcyjną”

„Dramat naszego systemu politycznego w 2017 r. wynika z tego, że my nie mamy normalnej opozycji. Opozycja totalna to nie jest opozycja, która odgrywa rolę kontrolno-korekcyjną. To jest taka opozycja, która pełni funkcję wyłącznie destrukcyjną, i w tej sytuacji mam poczucie, że będąc poza rządem, sam powinienem być opozycją, elementem kontrolno-krytycznym. Gdyby była inna opozycja, zwalniałaby mnie z tego obowiązku. Jednocześnie nie możemy się ciągle przejmować tym, co ta opozycja opowiada, bo to są w ogromnej części rzeczy oderwane od rzeczywistości i niekiedy absurdalne z punktu widzenia tego, co się działo w ciągu ostatnich 10 lat” – powiedział w wywiadzie dla „Do Rzeczy” Jarosław Kaczyński.

„Reforma sądownictwa jest w Polsce konieczna”

– W Polsce jest wielu uczciwych sędziów, ale system jest niesprawny, zbyt długo trzeba czekać na wyroki – powiedział Ryszard Czarnecki (PiS) w...

zobacz więcej

„Sądy obciążone patologią”

Prezes PiS pytany przez Kamilę Baranowską o reformę sądownictwa powiedział: „Sądy w Polsce są obciążone potężną patologią. Ci, którzy bronią status quo, twierdzą, że dla polskiej praworządności i demokracji potrzebna jest patologia w sądach. To pogląd absurdalny albo związany z jakimiś interesami”. (…) Przy czym nasz interes polityczny jest w tym żaden, bo wiadomo, że będą konflikty, wrzask i awantura, więc najlepiej byłoby tego nie ruszać i mieć spokój”.

„Każde państwo ma prawo do obrony”

Jarosław Kaczyński odniósł się także do ostatnich posunięć nowego prezydenta USA Donalda Trumpa. Jego zdaniem, „każde państwo ma suwerenne prawo do obrony swoich interesów, jeśli tylko nie jest to związane z agresją wobec innych”.

„Zawsze się dziwiłem Izraelczykom, dlaczego nie budują muru. I w końcu wybudowali i mają w związku z tym zamachów terrorystycznych o wiele mniej. Każdy ma prawo się bronić. Jeśli Trump chce stawiać mur, to jego decyzja. Jeżeli chodzi o decyzje dotyczące zakazu wjazdu do USA z siedmiu państw, to także jest to element samoobrony, choć oczywiście zawsze można pytać, dlaczego te państwa, a nie inne”.

„Ukraina z Banderą do Europy nie wejdzie”

Prezes PiS przedstawił również swoją wykładnię ostatnich stosunków polsko-ukraińskich. „Nie możemy przez lata zgadzać się, by na Ukrainie budowano kult ludzi, którzy wobec Polaków dopuścili się ludobójstwa, i to takiego, że choć trudno było przebić w okrucieństwie Niemców, to oni ich przebili. Krótko mówiąc to sprawa pewnego wyboru Ukrainy. Powiedziałem wyraźnie panu prezydentowi Poroszence, że z Banderą to oni do Europy nie wejdą. To jest sprawa dla mnie jasna, bo wykazaliśmy ogromną cierpliwość, ale są jej granice”.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej