RAPORT:

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Nikt więcej nie zrobił dla reformy wymiaru sprawiedliwości niż sędzia Tuleya”

– Nikt więcej nie zrobił dla reformy wymiaru sprawiedliwości niż sędzia Tuleya. Ludzie, którzy nie rozumieli jeszcze, dlaczego wymiar sprawiedliwości powinien przejść bardzo gwałtowną, dogłębną reformę, bo jej nie przechodził przez 27 lat, dzisiaj słuchając uzasadnienie pana sędziego Tulei nie mają żadnych wątpliwości. Po prostu trzeba rozpocząć zmiany kadrowe – powiedział w programie „Gość poranka” wiceminister sprawiedliwości Michał Wójcik.

„Odszkodowanie dla Boguckiego jak ukąszenie Breivika”. 264 tys. zł dla mordercy

– Czy rzeczywiście chcemy płacić 264 tys. zł. osobom skazanym na 25 lat więzienia za morderstwo? Postrzegam to trochę jak takie ukąszenie Breivika,...

zobacz więcej

Warszawski sąd przyznał 264 tys. zł zadośćuczynienia Ryszardowi Boguckiemu, prawomocnie uniewinnionemu od zarzutu nakłaniania do zabójstwa gen. Marka Papały, za pozostawanie w areszcie w związku z tą sprawą. Bogucki odsiaduje już wyrok 25 lat za udział w zabójstwie szefa gangu pruszkowskiego Andrzeja Kolikowskiego, ps. „Pershing” w 1999 r.

Sędzia Igor Tuleya w uzasadnieniu mówił, że choć wyrok „spotka się z falą krytyki”, to „sąd nie może ulegać presji, bo gdyby do tego doszło, skończyłaby się jego niezależność i niezawisłość sędziów”.

Sąd przyznał, że osadzenie Boguckiego w warunkach tymczasowego aresztu i obostrzenia „nierzadko na pograniczu tortur” związane z przyznaniem mu statusu więźnia niebezpiecznego były dolegliwościami, których nie powinien on doznać.„Zabójca może liczyć na duże zrozumienie ze strony sędziów”

– Na oczywistą krzywdę, która spotkała, tak wybitnego i uczciwego człowieka, jak Roman Kluska sąd patrzył przez palce, a tutaj okazuje się, że...

zobacz więcej

„Sądy stoją na straży prawa”

– Więzienie to nie sanatorium, jak powiedział pan prokurator generalny, minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro. Prawie tortury, o których mówił pan sędzia, to jest kuriozalne i straszne – wyliczał wiceminister. I przypomniał, że Bogucki odsiaduje wyrok 25 lat więzienia.

– Bardzo ubodło mnie w uzasadnieniu pana sędziego Tulei upolitycznianie sądów. Mówił m.in., że żyjemy w rzeczywistości, gdzie się nie stosuje części przepisów konstytucji i że sądy muszą stać na straży ustawy zasadniczej. Otóż, panie sędzio, proszę sobie poczytać konstytucję. Oczywiście, że sądy stoją na straży przestrzegania prawa – podkreślił Wójcik.

„Metody »na pograniczu tortur« to absurd”. Prokuratura zaskarży wyrok ws. Boguckiego

Jako prokurator generalny dopilnuję, żeby prokuratura zaskarżyła wyrok warszawskiego sądu w sprawie Ryszarda Boguckiego – powiedział minister...

zobacz więcej

Wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny

– Wymiar sprawiedliwości ma obrońców. Nie kto inny jak Grzegorz Schetyna powiedział, że stanie na barykadach w obronie niezawisłości sędziów i niezależności wymiaru sprawiedliwości i niezawisłości sędziowskiej – tłumaczył polityk.

Jego zdaniem, mamy dziś w Polsce poważny problem, bo wymiar sprawiedliwości jest nieefektywny. – Mamy 10 tys. sędziów, 40 proc. z tych sędziów wg naszych informacji nie orzeka. We Francji jest 30 proc. sędziów mniej niż u nas, w Hiszpanii – 50 proc. mniej , a w Wielkiej Brytanii – 5 razy mniej niż u nas – wyliczał Wójcik.

„Demokratyzujemy sądownictwo”

– Musimy sobie zatem postawić pytanie, co się dzieje w polskim wymiarze sprawiedliwości – mówił.

– Krajowa Rada Sądownictwa bardzo głośno i mocno nas atakuje, że naruszamy niezależność sądu. Na pewno demokratyzujemy tę instytucję. W wielu krajach UE to obszar wykonawczy ma wpływ, w tym min. sprawiedliwości, na nominacje sędziowskie. Tak jest w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii. A w Danii nominacje podpisuje monarcha na wniosek min. sprawiedliwości. Przypominam, że to u nas ci ludzie sami nazwali się „nadzwyczajną kastą” – powiedział wiceminister sprawiedliwości.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej