Szafirowy jubileusz Elżbiety II. Pierwszy brytyjski monarcha 65 lat na tronie!

Równo 65 lat temu, 6 lutego 1952 roku, Elżbieta II z dynastii Windsorów wstąpiła na tron Zjednoczonego Królestwa Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej. Objęła panowanie po śmierci ojca, króla Jerzego VI. Miała wtedy 26 lat. Jest pierwszym brytyjskim monarchą, który obchodzi szafirową (w polskim nazewnictwie - żelazną) rocznicę panowania.

Szafirowy jubileusz królowej mennica uczci monetami po… 50 tysięcy funtów

Wielka Brytania szykuje się do uroczystości 65-lecia rządów królowej Elżbiety II. Sama monarchini zapowiada, że wielkiego świętowania nie będzie....

zobacz więcej

Elżbieta II, która w ubiegłym roku obchodziła 90. urodziny, jest najdłużej panującym obecnie monarchą na świecie, a także w historii Wielkiej Brytanii.

Włada nie tylko Zjednoczonym Królestwem Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej, ale także piętnastoma innymi państwami, należącymi do Wspólnoty Narodów, w tym Jamajką czy Kanadą.

Funkcja reprezentacyjna

Królowa pełni przede wszystkim funkcję reprezentacyjną, podejmuje szefów państw i składa wizyty zagraniczne. Jest też zwierzchnikiem Kościoła anglikańskiego. Na niej spoczywa m.in. obowiązek wypowiedzenia wojny.

Uroczystość koronacji Elżbiety II odbyła się 2 czerwca 1953 roku w Opactwie Westminsterskim. Ceremonię z katedry w Londynie po raz pierwszy w historii transmitowała telewizja. Arcybiskup Canterbury Geoffrey Fisher nałożył na głowę Elżbiety koronę Świętego Edwarda, a lordowie zawołali: „God save Queen Elizabeth!”, czyli „Boże, chroń królową Elżbietę”.

Elżbiecie II przysługuje tytuł Głowa Stanu – Head of State. Jej rolę w państwie określa zwrot „The Queen reigns, but not rules”, czyli: „Królowa panuje, ale nie rządzi”. Faktyczną władzę sprawuje parlament. W 2012 roku królowa obchodziła diamentowy jubileusz panowania.

Wizyta w Polsce

Z kolei w 1996 roku Elżbieta II gościła w Polsce. Poparła wówczas nasze starania o wejście do Unii Europejskiej. Na przyjęciu na cześć królowej, wydanym w Pałacu Prezydenckim przez Aleksandra Kwaśniewskiego, monarchini wzniosła toast za pomyślność integracji Polski ze Wspólnotą.

Kojarzona z imperium i tradycją, Elżbieta II jest równocześnie postrzegana jako osoba otwarta i z dystansem odnosząca się do siebie. W 2012 roku wystąpiła w wideoklipie na otwarcie igrzysk olimpijskich w Londynie, w towarzystwie Jamesa Bonda, granego przez Daniela Craiga.

W ostatnich latach Elżbieta II ogranicza swoje oficjalne obowiązki, nie myśli jednak o abdykacji. Uczestniczy w najważniejszych uroczystościach państwowych, a także podróżuje. Podczas niektórych wizyt towarzyszy jej mąż, obecnie 95-letni Filip Mountbatten, książę Edynburga.

Królowa jest bardzo popularna i lubiana, nieustannie cieszy się poparciem ponad 80 proc. Brytyjczyków. Pozostaje symbolem moralności i obyczajów. Wielu uznało Elżbietę II za instytucję samą w sobie i wyraziło życzenie, aby panowała aż do swojej śmierci.

Królowa panuje już 65 lat (fot. PAP/EPA/ANDY RAIN)

źródło:
Zobacz więcej