RAPORT

Prorosyjska era Tuska

Nadzwyczajna sesja Rady Warszawy w sprawie afery reprywatyzacyjnej

Radni oczekują wyjaśnień w sprawie afery reprywatyzacjnej w Warszawie. Na poniedziałek zapowiedziana została specjalna sesja Rady Warszawy. Wniosek w tej sprawie złożyli radni klubu PiS. Główna osoba oczekiwana na sesji nie będzie obecna, bowiem prezydent miasta Hanna-Gronkiewicz-Waltz zapowiedziała, że wyjeżdża na dawno zaplanowany urlop.

Dzika reprywatyzacja. Sąd aresztował czworo podejrzanych

Sąd aresztował byłego urzędnika stołecznego ratusza Jakuba R., jego rodziców oraz adwokata Roberta N. w związku z dziką prywatyzacją w Warszawie –...

zobacz więcej

We wniosku radni klubu PiS domagają się informacji prezydent Warszawy ws. audytu warszawskiej reprywatyzacji, wstrzymania procesów reprywatyzacyjnych, odpowiedzialności poszczególnych osób oraz jednostek organizacyjnych Urzędu m.st. Warszawy za prowadzone procesy reprywatyzacji oraz losów społecznego raportu o reprywatyzacji warszawskiej omawianego podczas sesji rady w dniu 8 kwietnia 2010 r.

Klub PiS liczy na to, że wyjaśnienia złoży sama prezydent Warszawy. Prezydent stolicy zapowiedziała jednak, że ma zaplanowany od dawna, zawsze o tej porze roku, urlop. W poniedziałkowej sesji rady ma wziąć udział wiceprezydent Witold Pahl.

Afera reprywatyzacyjna w Warszawie

O sprawie reprywatyzacji w Warszawie mówiło się od lat, na nieprawidłowości przy gospodarowaniu nieruchomościami zwracały uwagę ruchy lokatorskie i miejskie. Symbolem stała się sprawa zwrotu w 2012 r. działki w samym sercu Warszawy, obok Pałacu Kultury pod przedwojennym adresem Chmielna 70, o wartości szacowanej nawet na ok. 160 mln zł. Już w kwietniu 2016 r. „Gazeta Wyborcza” pisała, że działka nie powinna nigdy trafić w prywatne ręce, ponieważ zostało za nie przyznane odszkodowanie na podstawie międzynarodowej umowy.

Po ujawnieniu nieprawidłowości ws. reprywatyzacji odwołani zostali wiceprezydent Warszawy Jarosław Jóźwiak, któremu podlegało Biuro Gospodarki Nieruchomościami oraz wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, który zajmował się inwestycjami w mieście. Sprawami reprywatyzacji zajął się nowy wiceprezydent Witold Pahl.

Wbrew zapowiedziom Gronkiewicz-Waltz w Radzie Warszawy nie udało się powołać komisji reprywatyzacyjnej. Po dwóch nieudanych przetargach miasto zrezygnowało również w wybrania zewnętrznej firmy, która miała dokonać zewnętrznego audytu procesu reprywatyzacji nieruchomości w mieście. Prezydent stolic zaznaczała niedawno, że prowadzony od września ub.r. jest audyt wewnętrzny procesu reprywatyzacji, którego rezultaty będą znane w ciągu kilku miesięcy.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej