RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

„Reforma sądownictwa jest w Polsce konieczna”

– W Polsce jest wielu uczciwych sędziów, ale system jest niesprawny, zbyt długo trzeba czekać na wyroki – powiedział Ryszard Czarnecki (PiS) w programie TVP Info „Woronicza 17”. – Społeczeństwo oczekuje przyspieszenia prac sądów z przewlekłości postępowań – potwierdził Zbigniew Gryglas (Nowoczesna). – Najważniejszą kwestią jest niezawisłość sędziów i to musi być zachowane – podkreślił Adam Struzik (PSL). Propozycję reformy negatywnie ocenił Andrzej Halicki (PO), jak powiedział; „to jest PRL-owski model upolitycznienia, a nie odpolitycznienia sądów”.

Ziobro zdradza plany reformy wymiaru sprawiedliwości

Reforma obejmie także zasady postępowania dyscyplinarnego.

zobacz więcej

– Reforma sądownictwa jest w Polsce konieczna – podkreślił Adam Andruszkiewicz (Kukiz’15). Jak podkreślił, należałoby wprowadzić instytucję sędziego pokoju, który byłby wybierany przez społeczeństwo i rozstrzygał w tych najmniejszych sprawach, co rozbijałyby „kasty sędziowskie, które nie ukrywajmy, są”.

– Jest potrzebna reforma sądownictwa, ale to co jest propozycją (reformy – red.), jest propozycją odwrotną do reformy – powiedział poseł Andrzej Halicki (PO). Podkreślił jednak, że jeżeli argumentem jest to, że sędzia jest upolityczniony, to ta ta propozycja „jest dokładnie PRL-owskim modelem upolitycznienia tego obszaru, a nie jego odpolitycznienia”.

„Metody »na pograniczu tortur« to absurd”. Prokuratura zaskarży wyrok ws. Boguckiego

Jako prokurator generalny dopilnuję, żeby prokuratura zaskarżyła wyrok warszawskiego sądu w sprawie Ryszarda Boguckiego – powiedział minister...

zobacz więcej

– Podoba mi się system amerykański, gdzie prawo jest bardzo istotnym elementem ładu. Jak dodał: „co więcej, jeśli ktoś mówi „naród jest suwerenem,”, nie, to (…) prawo jest suwerenem, ono jest święte”. Tu podał przykład zawieszenia z powodu wątpliwości przez sędziego federalnego, dekretu wydanego przez prezydenta Donalda Trumpa ws. wiz dla imigrantów z siedmiu krajów. – Krótko mówiąc, jeżeli w Polsce istniałby Trybunał, nie byłoby takich kłopotów, mielibyśmy tę siłę prawa, która dla obywatela musi oznaczać sprawiedliwość – podkreślił Halicki.

„Dobrze, że min. Ziobro przywraca wiarę w prawo

– Jest w Polsce głębokie poczucie tego, że system sprawiedliwości, jest systemem niesprawiedliwości. Jest wielu uczciwych sędziów, natomiast ten system wydaje po pierwsze często wyroki urągające poczuciu sprawiedliwości, po drugie trzeba często na nie czekać bardzo długo – powiedział poseł PiS Ryszard Czarnecki. Podkreślił, że „dobrze, że minister Ziobro to reformuje, dobrze, że przywraca wiarę w prawo”.„Sądownictwo w Polsce to relikt totalitarnego systemu”

– Odnośnie do sądownictwa, to mamy w Polsce władzę w całości przeniesioną z PRL. Taką kastę, o której nie wiemy, kto ich wybrał. Nikt ich nie...

zobacz więcej

Najważniejszą kwestią jest niezawisłość sędziów

– Przewlekłość sądów, to jest największą dolegliwość w naszym systemie prawnym. I bez wątpienia musimy dokonać tutaj reformy – powiedział w programie Adam Struzik (PSL). – Uważam, że najważniejszą kwestią jest niezawisłość sędziów i to musi być zachowane. – To jest podstawowe prawo konstytucyjne i to musi być zachowane. Jakakolwiek próba wpływania politycznego na wybór sędziów, będzie zawsze kwestionowana przez społeczeństwo, bo będą obawy, że ci, którzy będą mieli większość w parlamencie, będą próbowali wpływać na sędziów – dodał.

Paweł Soloch z kancelarii prezydenta, zauważył, że podobne propozycje reformy są już stosowane w innych krajach. – Intencją propozycji jest wyjście z korporacyjnego bardzo zamkniętego charakteru organizacji środowiska sędziowskiego – dodał. Jak powiedział, chodzi też o to, nadanie obywatelowi poczucia, że sprawiedliwe sądy, działają sprawiedliwie.

– Przypomnę, że mamy ostatnio dwie regulacje, które dotyczą wymiaru sprawiedliwości. Pierwsza, to kwestia Krajowej Rady Sądownictwa. I tutaj mamy do czynienia z taka większą niż dotychczas ingerencją polityki w sposób nominowania tej Rady– zauważył Zbigniew Gryglas (Nowoczesna). – Mamy dwa zgromadzenia, te dwa zgromadzenia to nic innego, jak taki bezpiecznik żeby na pewno można było politycznie zatwierdzać sędziów.

Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne Aplikacja mobilna TVP INFO na urządzenia mobilne
źródło:
Zobacz więcej