RAPORT

KORONAWIRUS: MAPY, STATYSTYKI, PORADY

IPN stworzył interaktywny „Pokój zagadek”. Poznaj historię Żołnierzy Wyklętych

Uczestnicy gry będą działać jako grupa Żołnierzy Wyklętych (fot. IPN)
Uczestnicy gry będą działać jako grupa Żołnierzy Wyklętych (fot. IPN)

To będzie podróż w czasie i przestrzeni, połączona z niezwykłą misją. Instytut Pamięci Narodowej uruchamia „Pokój zagadek. Żołnierze Wyklęci”. Jest to projekt edukacyjny przygodowej gry zespołowej odbywającej się w specjalnie zaaranżowanym pomieszczeniu. Gracze, używając rzeczywistych przedmiotów, powinni w określonym czasie odgadnąć tajemnice pokoju i wykonać zlecone zadania.

IPN zachęca do udziału w grze miejskiej "Spacerniak 81"

Stowarzyszenie Wolnego Słowa, Muzeum Żołnierzy Wyklętych i Więźniów Politycznych PRL, Instytut Pamięci Narodowej oraz Fundacja Odpowiedzialność...

zobacz więcej

Karol Madaj z Biura Edukacji IPN podkreśla, że celem gry jest ukazanie emocji ale też przybliżenie sytuacji w jakiej znaleźli się tuż po wojnie żołnierze antykomunistycznego podziemia. Instalacja składa się z pokoju „posterunku UB”, gdzie starano się odtworzyć atmosferę zagrożenia. Jest pokazany aparat terroru, język propagandy.

W kolejnych pomieszczeniach prezentowana jest sytuacja ludności wsi, która wspiera partyzantów i jest za to prześladowana. Podczas gry uczestnicy dowiadują się też wiele na temat prześladowań Żołnierzy Wyklętych, idei za które walczyli.Podczas rozgrywki uczestnicy gry będą mogli zobaczyć bardzo symboliczne dla Żołnierzy Wyklętych eksponaty. Od plakatów propagandowych z hasłami nawołującymi do zwalczania podziemia niepodległościowego, po listy gończe, portrety Stalina czy Bieruta.

Odwiedzający interaktywną ekspozycję będą też mogli zobaczyć oryginalne drzwi do celi z więzienia w Pułtusku, rozbitego 25 listopada 1946 roku przez oddział Stanisława Łaneckiego, „Przelotnego”.

„Pokój zagadek. Żołnierze Wyklęci” będzie dostępny dla graczy od 15 lutego w Centrum Edukacyjnym IPN przy ulicy Marszałkowskiej. Zapisy już trwają, szczegóły można znaleźć na stronie www.ipn.gov.pl/gry

źródło:
Zobacz więcej